Damarlarımda dolaşan sauna

Damarlarımda dolaşan sauna
Damarlarımda dolaşan sauna
Radyoloji bölümünde Flash CT denen şu meşhur makinenin içindeyim. Hazırlıklar bitti. Çekim için kullanılacak sıvıyı damarımdan veriyorlar... İçime bir sıcaklık yayılıyor. Sanki, içimde sauna sıvısı dolaşıyor!
Haber: FERHAN KAYA POROY - fkaya@doganburda.com.tr / Arşivi

Yok, ses seda yok. Kimse bir şey söylemiyor. Renk de vermiyor. İçeride konuşup anlaştılar herhalde, “Bir şey söylemeyeceğiz, tüm işlemler bittikten sonra söyleriz” diye karar verdiler. MR’ın sonucunu öğrenemeden doğru Flash CT denen makineye (Bu arada sayfayı yapan arkadaşlarım MR ile Flash CT’nin fotoğrafını karıştırmış. Haklılar tabii, nereden bilecekler, en iyisi onları da check-up’a göndereyim de anlasınlar durumu) gönderiliyorum. Flash CT ile ilgili çok şey duydum. İki saniyede anjiyo yapıyormuş, bütün damarlarını gösteriyormuş, tanı için çok etkiliymiş. Çektiği bölgeyi öyle detaylı gösteriyormuş ki bu alete kalp damarları için girip akciğerinde kanser olduğunu öğrenen bile olmuş. Yine bir soyunma odasında üzerimi değiştiriyorum. Pantolon ve ayakkabı çıkarmaya gerek yok. Sadece üzerinizdeki her şeyi çıkarıp bir önlük giymeniz gerekiyor. Önlük giydikten sonra Flash CT’nin ince uzun bölümüne boylu boyunca uzanıyorum. Üst gövdeme kalp atışlarımı almak için tıpkı elektrodaki gibi aletler bağlanıyor. Sonra bilgilendirme ve test etme aşamaları başlıyor. Bu aletin iki tarafı açık. Çekim yapılacak bölge aletin içine alınıyor ve çekim yapılıp çıkarılması 1 veya 2 saniye kadar sürüyor. Sıkıntılı, klostrofobik bir ortam yok. MR çekilirken gözlerimi kapatmıştım ama burada buna ihtiyaç duymadım. Yuvarlak bölümün içten görünüşü çamaşır makinesi gibi. İçinde beyaz çamaşırlarla hızlıca vücudunuzun etrafında dönüyor sanki. Flash CT’nin doğru sonuç verebilmesi için kalp atışlarının düzenli ve yavaş olması gerekiyor. Heyecanlanıp kalp atışlarınız hızlanırsa işlemin güvenilirliği zora giriyor. Bu nedenle dilimin altına bir sprey sıkıyorlar. Bu sprey hızlanan kalp atışlarımı normale getirmek için. Bu işlemler yapılırken Anadolu Sağlık Merkezi Radyoloji Bölümü doktorlarından Oktay Karadeniz var. Damar yolu açılıp vücuduma bir sıvı verileceği için tedirginim. Bu sıvının bana bir zararı olur mu? Aklımdaki soruyu kendimi emanet ettiğim doktorum Oktay Karadeniz’e soruyorum. 

Yüksek oranda radyasyon alıyor muyum acaba?
Çekim süresi kısaldığı için öncelikle hastaya aktarılan radyasyon dozu da azaltılmış oluyor. Çekim sırasında cihaz saniyede 43 cm gibi oldukça yüksek bir hızda çalışıyor. Diğer bir deyişle 2 metre boyundaki bir kişi 5 saniyede görüntülenebiliyor. Kalp ise 0.33 saniyede çekilebiliyor. Bu sürede de hasta yalnızca 1 milisievert radyasyon almış oluyor. Cihazla akciğeri de 0.6 saniyede çekilebiliyor. Üstelik bu süre içinde çok fazla veri elde ediliyor. 

Sadece belli bir bölge mi inceleniyor?
İki metre boyundaki bir kişinin tüm vücut çekimi beş saniyenin altında inanılmaz kısa bir sürede tamamlanıyor. Kalp-damar hastalıklarının teşhisinde anjiyo etkisi gösteriyor. Ayrıca akciğer grafisi çekimi ve travmalarda hızlı vücut taramaları için çok uygun bir yöntem. 

Diğer görüntüleme sistemlerine göre farkı ne?
Flash CT cihazının görüntü kalitesi benzerlerinden çok yüksek. Örneğin kalp hareketli bir organdır. Kalbi yeterince hızlı çekebilmelisiniz ki net görüntü alabilesiniz. Flash CT, tek bir tüp dönüş zamanında 256 kesit alabiliyor. Yani teşhiste doğruluk payını artıracak şekilde zengin veri çok kısa bir çekim süresi içinde elde edilebiliyor. 

Çocuklar da girebiliyor mu bu alete?
Çok hızlı ve radyasyon dozu çok düşük olan cihaz bir saniyenin altında bir sürede, nefes tutmadan bile akciğer tomografisi çekme imkânı veriyor. Bu da özellikle travma hastaları, çocuk ve yaşlı hastalar için büyük kolaylık sağlıyor. Normal tomografi cihazlarında akciğer-batın çekim süresi ortalama 20-25 saniyedir. Bu uzun sürede yaşlı hastalar öksürebilir veya çocuk hastalar ağlayabilir. Bu da çekim kalitesini etkiler. Çok hızlı çekim yapabilen Flash CT cihazı ile tüm bu sorunlar ortadan kalkıyor. 

Peki nedir bu Flash CT, nasıl bir mekanizmada çalışıyor?
Flash CT, x-ışını kullanılarak vücudun incelenen bölgesinin kesitsel görüntüsünü oluşturmaya yönelik radyolojik teşhis yöntemidir. Hastanın üzerinde yattığı tomografi cihazının yatağı cihazın ‘gantry’ adı verilen açıklığına sokuluyor. Cihazın tüp ve dedektör sistemleri vücudun etrafında 360 derecelik bir dönüş hareketi yapıyor. Bu sırada tüplerin yaydığı x ışını dedektör tarafından algılanıyor. Bu dedektörler de doku farklılıklarını bilgisayara işlemeye başlıyor. Oluşturulan görüntüler de bilgisayar ekranından izlenerek tanı konuluyor. 

Hangi alanlarda kullanılıyor?
İleri teknolojiyle üretilmiş bir radyolojik tanı yöntemi olan Flash CT, başta kardiyak ve akciğer taraması olmak üzere vücudun hemen her alanında görüntü sağlayabiliyor. Düşük radyasyon kullanarak çok hızlı çekim yapabilmesi nedeniyle özellikle kardiyak check-up programlarında büyük kullanım kolaylığı sunuyor. 

Yarın: Ve sonuçlar gelmeye başlıyor!


    ETİKETLER:

    Anadolu

    ,

    Beyaz