Danimarkalı demir bakire

Danimarkalı demir bakire
Danimarkalı demir bakire
Kuzey Avrupa'nın bereketli elektronik coğrafyasının son günlerde çıkardığı en yetenekli hanımefendilerden sıfır kilometre Viking prensesimiz Mø, daha uzun süre tahtında oturacak gibi; biliniz.
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

Alışmakta zorluk çekeceğimize kuşku olmayan bir isim Mø. Ancak Danimarka, Odense Nüfus Müdürlüğü’nde Karen Marie Ørsted adıyla kayıtlı olan 1988 doğumlu kızımız, belli ki Kuzey Avrupa ’nın bereketli elektronik coğrafyasının son günlerde çıkardığı en yetenekli hanımefendilerden. Adının baş harflerini kısaltarak kullanmaya başladığı sahne adı, aynı zamanda Danimarka dilinde ‘bakire’ demekmiş. Ancak yerimizin kısıtlı olması sebebiyle birbirinden neşeli Madonna ya da Iron Maiden göndermelerine dalamadan ‘No Mythologies to Follow’a odaklansak iyi olacak.
Çağdaşı, rakibesi ve elbette ‘toprağı’ Oh Land ile birlikte yakın gelecekte One Love Festival kapsamında İstanbullu bünyeleri kendinden geçirmeye hazırlanan Mø’nun bu ilk uzunçaları 2012 yılında yayımlanan ‘Maiden’ (ne gönderme ama!) adlı şarkıdan beri merakla bekleniyordu. 2013 ise onun için fazlasıyla bereketli bir yıl oldu. Ocak ayında Glass ile profesyonel lige göz kırpan Mø, aldığı gazla yoluna Pilgrim ile devam etti. Bu şarkı aynı zamanda Danimarka listelerinde resmi olarak ilk varlık gösterişiydi. ‘Waste of Time’ ve hemen sonrasında Avicii ortaklığında gelen ‘Dear Boy’ ve Diplo’nun son radyo mucizelerinden ‘XXX 88’ derken koca yılı nefes almadan geçiren Mø, ‘Never Wanna Know’ ve sonrasında ‘Don’t Wanna Dance’ ile 2014’ü karşıladı. Soul, R&B ve elektronik üçgenine alınmış, matematiği pek doğru ‘No Mythologies to Follow’un yayımlanır yayımlanmaz uçuşa geçmesi haliyle pek şaşırtıcı değil.
Yukarıda saydığımız tüm şarkıları içinde barındırmasına rağmen pek gereksiz Spice Girls cover’ı ‘Say You’ll Be There’in kendine (iyi ki) yer bulamadığı ‘No Mythologies to Follow’, tepeden tırnağa Karen Marie ve suç ortağı Ronni Vindahl’ın el emeği göz nuru. Sıfır kilometre Viking prensesimiz Mø, daha uzun süre tahtında oturacak gibi; biliniz.


  ETİKETLER:

  Madonna

  ,

  Avrupa

  ,

  radyo

  ,

  suç

  ,

  Resmi

  ,

  kuzey

  ,

  nüfus