Dansın sürmesi için desteğe ihtiyacı var

Dansın sürmesi için desteğe ihtiyacı var
Dansın sürmesi için desteğe ihtiyacı var
Dansçı-koreograf Zeynep Tanbay, Kültür Bakanlığı'nı, belediyeleri, iş dünyasını ve medyayı dansa destek vermeye çağırdı.

Türkiye ’nin çağdaş dans alanındaki özgün isimlerinden dansçı-koreograf Zeynep Tanbay, önceki akşam yeni projesini tanıtmak üzere, Borusan Müzikevi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Tanbay’ın, Borusan Kültür Sanat’ın siparişi üzerine gerçekleştirdiği ‘symbiosis’ adlı son çalışmasının prömiyeri, 20 Aralık Cuma akşamı saat 20.00’de Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Sanatçının Beethoven’ın Yaylı Çalgılar Dörtlüleri’nden bir seçki üzerine tasarladığı koreografinin müziklerini Borusan Quartet’in müzisyenleri yorumlayacak.
Zeynep Tanbay, yeni projesi hakkında kısaca bilgi verdikten sonra ‘dansa dikkat çekmek’ temalı bir de konuşma yaptı. Konuşmasında, dünyada tanınmış bütün özel dans topluluklarının aldıkları resmi ve özel desteklerle kurularak, koreografların kendi özgün çalışmalarını ve stillerini geliştirip sergileyebildikleri dans toplulukları olduğunun altını çizen Tanbay, Türkiye’de de Zeynep Tanbay Dans Projesi’nin (ZTDP), Akbank’ın desteği ile 9 yıldır bunu gerçekleştirmiş ilk ve tek modern dans topluluğu olduğunu söyledi. Dünyada başarıyla ayakta kalmış toplulukların, bulundukları şehir veya devlet tarafından da desteklendiğini, yaşadıkları ve ürettikleri ülke ve şehre kattıklarından dolayı, hem özel sponsorlar, hem de resmi sponsorlar tarafından desteklenerek var olmalarının sağlandığını anlatan Tanbay, ZTDP’nin bu üç ayaklı destek alma boyutuna gelemeden özel sponsorluğunun kesildiğini belirtti.
Bugün özel sponsorlar, devlet ve belediye ile üç ayaklı bir desteğin olması gerektiğini savunduğum bir durumdan, özel sektörde kıpırdanma ters yöne giderken, devlet de baleye desteğini kestiğinde Türkiye’de dans sanatı ne olacak?” diye soran Tanbay konuşmasına şöyle devam etti: “Bu yüzden bugün buradan‚ ‘Dansa Dikkât!’ diyorum. Kültür Bakanlığı’ndan, büyükşehir belediyelerine, dünyasından medyaya herkesi dansa dikkat etmeye çağırıyorum. Bu ülkede dans sanatı var ve devam etmesi ve gelişebilmesi için hepinizin dikkatine ve desteğine ihtiyacı var.”