Darwin'in garip tahmin oyunu

Darwin'in garip tahmin oyunu
Darwin'in garip tahmin oyunu
Darwin misafirlerine bu adamın fotoğraflarını gösterip, misafirlerin yüz ifadelerini yorumlamasını istiyordu.

Radikal.com.tr - Charles Darwin’in sevdiği bir “tahmin” oyunu, Cambridge Üniversitesi tarafından kullanıldı. Yüzü şekilden şekle giren bir adamın fotoğraflarını misafirlerine gösteren Darwin, bu ifadeleri tanımlamalarını istiyordu. Evrim teorisinin babası böylece yüz ifadelerinin evrensel olup olmadığını belirlemeye çalışıyordu.

Fransız nörolog Duchenne de Boulogne’un çektiği fotoğraflarda, yüzündeki çeşitli kasları ufak miktarda elektrikle uyarılan bir erkek görülüyor. Fransız adamın kasları elektriği aldıkça, yüz ifadesi de değişiyor.

Daily Mail’den Eddie Wrenn’in haberine göre 1868 yılında bir gün Darwin’in evine konuk olan Jane Gray de, bu fotoğrafları yorumlama oyununa katılanlar arasındaydı. Gray, kızkardeşine yazdığı bir mektupta bu oyundan şöyle bahsediyor: Bay Darwin bize bir Fransız’ın çektiği bazı fotoğrafları gösterdi. Fotoğraflarda yaşlı bir adamın çeşitli yüz kasları oynatılıyordu ve Darwin de bizden yüzündeki ifadeleri çözmemizi istiyordu. Çeşitli anlamlar içermesi ilgimi çekti. Yemeğin sonunda bazılarımız aynanın karşısına geçip çeşitli kaslarımızı oynatmaya çalışıyorduk!

Söz konusu günde Darwin’in evinde bulunan 24 misafirine bu fotoğrafları gösterme sebebi, “evrensel temel duygular” olup olmadığını bulmaktı. Aynı zamanda Darwin, bu duygusal ifadelerin tarih boyunca, dilden dile ya da kültürel olarak değişip değişmediğini de öğrenmeyi amaçlıyordu.

Cambridge Üniversitesi’nin yürüttüğü Darwin Yazışma Projesi, (Darwin Correspondence Project) fotoğrafları günümüz insanlarına göstererek, onlardan adamın yüz ifadelerini tanımlamalarını istedi. 18 bin kişinin internet üzerinden cevapladığı soruların yanıtları, Darwin’in ya da misafirlerinin tahminlerinden daha farklı ve çeşitli.

Verilen cevaplar karşılaştırıldığında, dil açısından da büyük bir değişim fark ediliyor. Bu fotoğrafları ilk kez haberleştiren Wired dergisinde şöyle denilmiş: “Darwin’in misafirleri bir ifadeyi “sertlik” (hardness) olarak tanımlarken, bugün büyük bir çoğunluk aynı fotoğrafa “sıkılmış” (bored) diyor. 1800’lerde bu kelime sadece bir tahta parçasını şekillendirmek anlamında kullanılırdı. Öyle görünüyor ki, duygular sadece kültürler arasında değil, tarih içerisinde de değişebiliyor. Bu açıdan da duyguların evrimleştiğini söyleyebilirsiniz.”


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  Bugün

  ,

  Erkek

  ,

  Tarih

  ,

  Mail

  ,

  Evrensel