Dedektif imam mı, şarkı söyleyen kadınlar mı?

Dedektif imam mı, şarkı söyleyen kadınlar mı?
Dedektif imam mı, şarkı söyleyen kadınlar mı?
Festivalin en fazla merak edilen bölümü hiç kuşku yok ki ulusal yarışma. Bu yılın jüri başkanı Derviş Zaim olurken, dokuz dalda ödül verecek jürinin diğer isimleri şöyle: Karen Byot, Joanna Lapiska, Nadir Sarıbacak ve Hakan Günday. İşte yarışma filmleri:


Ayhan Hanım (Levent Semerci)
İlk filmi ‘Nefes’ ile büyük övgüler alan Levent Semerci’nin çekimi yıllar alan filmi bu bölümün en çok merak edilenleri arasında. Film 12 Eylül sürecinde bir ailenin hikâyesini anlatıyor. Başrollerde Vahide Perçin ve Selçuk Yöntem var.

Silsile (Ozan Açıktan)

‘Çok Film Hareketler Bunlar’ ve ‘Kimsin Sen’ gibi gişe filmlerinin ardından yazıp yönettiği ‘Silsile’ ile övgüler alan Ozan Açıktan bu yılın öne çıkan isimleri arasında olacak gibi. Tek gecede yaşanan ve bir grup insanın hayatının altüst oluşuna şahit olduğumuz filmde, Nehir Erdoğan, Tardu Flordun ve İlker Kaleli başrolde.

Şarkı Söyleyen Kadınlar (Reha Erdem)

 Reha Erdem’in deprem tehdidiyle boşaltılan bir adada kalan bir grup kadın ve erkeğin hayat , dünya ve ölüm karşısındaki durumlarını şiirsel bir dille anlattığı filminde Binnur Kaya, Deniz Hasgüler ve Philip Arditti başrolde.

Sesime Gel (Hüseyin Karabey)

Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştiren film, Karabey’in ‘Gitmek’ten sonraki ikinci yapımı. 60 yaşındaki bir kadın ve 8 yaşındaki torununun, olmayan bir silahı bulmak için uğraşılarını izliyoruz.

Radikal Selanik'e gönderiyor


Gittiler ‘Şair ve Meçhul’ (Kenan Korkmaz)

 İlk filmi ‘Lüks Otel’ ile Altın Portakal için yarışan Kenan Korkmaz bu kez, yukarı Mezopotamya’nın kadim halklarından Süryanilerin yaşadığı Aynvert Köyü’nün muhtarı ve çocukları üzerinden, gitmek ve dönmek sancılarını işliyor.

Kumun Tadı (Melisa Önel)
Berlin’de dünya prömiyerini yapan film, Melisa Önel’in ilk uzun metrajı. Mira Furlan ve Timuçin Esen’in başrollerinde yer aldığı film insan kaçakçılığı yapan Hamit’in, botanik bilimcisi olan yabancı bir kadınla ilişkisi ve kasabada birkaç gün mahsur kalan kaçak göçmenlerle hayatlarının kesişmesini anlatıyor.

Bir Varmış Bir Yokmuş (Kazım Öz)

Altın Koza ve Altın Portakal’a kabul edilmeyen ‘Bir Varmış Bir Yokmuş’, İstanbul Film Festivali tarafından görünür hale getiriliyor. Kazım Öz, bu kez Batmanlı bir Kürt ailesinin tarım işçisi olarak Ankara ’ya gelişini ve ortaya çıkan bir aşk hikâyesini anlatıyor

Ben O Değilim (Tayfun Pirselimoğlu)

 ‘Saç’ ile 2011 yılında en iyi film ve yönetmen ödüllerini kazanan Tayfun Pirselimoğlu, Roma’da en iyi senaryo ödülü aldığı filminin Türkiye prömiyerini gerçekleştiriyor. Pirselimoğlu bu kez kimlik değiştirmeye çalışan bir adamın hikâyesini anlatıyor.

Deniz Seviyesi (Esra Saydam & Nisan Dağ)

Yönetmenlerinin “Deniz Seviyesi, aradaki okyanuslara rağmen geride bırakılamamış bir aşkın öyküsü, geçmiş ve şimdiki zaman arasında sıkışıp kalmış bir kadının iyileşme ve büyüme hikâyesi” sözleriyle tanımladığı filmde Damla Sönmez ve Ahmet Rifat Şungar başrollerde.

İtirazım Var (Onur Ünlü)
Geçen yıl ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ ile en iyi film ödülünü kazanan Onur Ünlü, başrolünü Serkan Keskin’e emanet ettiği ‘İtirazım Var’da bir cinayetin izini dedektif gibi süren imamın hikâyesini anlatıyor.

FESTİVALDE BUGÜN (13 NİSAN)