Dekandan uyarı: Aşılama şart

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof Dr. Ünal: Domuz gribinin öldürme olasılığı düşük ama aynı anda çok sayıda kilit personel hasta olursa bazı olaylar kontrol edilemeyebilir


ADANA - Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Ünsal, "Domuz gribinin öldürme olasılığı düşük ama aynı anda sağlık ve güvenlik gibi alanlarda çok sayıda kilit personelin hasta olması sonucu, bazı olaylar kontrol edilemez hale gelebilir. Bu nedenle aşılama şart" dedi.
Ünal, "Sağlıklı Süte Çağrı Kampanyası Bilgilendirme Semineri"ne katılmak üzere geldiği Adana’da AA muhabirine yaptığı açıklamada, domuz gribinin fazla abartıldığı yönünde eleştiriler olduğunu, ancak, öldürme olasılığı düşük olmasına rağmen yaratacağı sorunların çok daha büyük olabileceğini kaydetti.
ABD’de olağanüstü hal ilan edildiğini ve Türkiye’de de okulların tatil edilmesi gibi tedbirler alındığını kaydeden Ünal, "Hastalıktan bin kişiden birisi ölüyor. Türkiye’de de hasta sayısı yaklaşık bin 100’e ulaştı ve 1 kişi vefat etti. Ancak, asıl sorun bulaşıcılığının çok yüksek olması. Aynı anda çok fazla kişinin hasta olması bekleniyor. Özellikle sağlık ve güvenlik gibi alanlarda çok sayıda kilit personelin hasta olması sonucu, bazı olaylar kontrol edilemez hale gelebilir. Bu nedenle aşılama şart" dedi.
HÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde 500 hekimle bin yatağa hizmet verdiklerini kaydeden Ünal, "Örneğin 500 hekimin 250’si, 600 hemşirenin 300’ü aynı anda hasta olursa ve hasta arttığı için çok sayıda hasta gelirse onlara kim bakacak? Aynı durumu polis, asker ve öğretmenler için de söyleyebiliriz. Okullar kapatıldı, bu çözüm değil, bir tedbir. Ama öğretmenlerin hepsi hasta olup kapatılmak zorunda kalınsaydı tüm eğitimi TV üzerinden mi yapacaktık?" diye konuştu.
Toplumun korunması ve aynı anda çok fazla kişin hasta olmasının önüne geçmek için aşının gerekli olduğunu vurgulayan Ünal, "Aşılar tüm dünyayla birlikte test edildi ve güvenilirliği var. Ancak, sıfır risk ve hiç yan etkisi olmaması mümkün değil. Bir aspirin içersin, mide kanamasından hastaneye gitmek zorunda kalabilirsin. İnsanda kullanılan her türlü ilaç ve aşı gibi maddelerin belli miktarda yan etkisi vardır. Bu risk hesaplamasıdır. Ne kadar risk göze alınabiliyor ve ne kadar fayda sağlayacak? Bunu değerlendirmek lazım" dedi.
Ünal, gebeler, 6 ay ile 24 yaş arası kişiler ve sağlık personeli başta olmak üzere kilit personele aşılama programı uygulanacağını belirterek, "Salgının nerede biteceğini kestirmek güç. Benim düşüncem, yaygın mücadele ve aşılamayla önümüzdeki aylarda havaların ısınmasıyla kontrol altına alınacak. Tabi daha büyük tehlikeler var. Örneğin kuş gribiyle birleşmesi, ölümcüllüğü ve bulaşması yüksek başka formlara dönüşmesi gibi. Ama umarım o basamağa varmadan dünya bu hastalıkla mücadeleyi başaracaktır" diye konuştu. (aa)