Deniz Seki'nin 'Masal'ı çalıntı mı?

Deniz Seki'nin 'Masal'ı çalıntı mı?
Deniz Seki'nin 'Masal'ı çalıntı mı?
Deniz Seki'nin başı dertten kurtulmuyor. Şarkıcının bir döneme damga vuran 'Masal' parçasının Azer Bülbül'ün 90'ların başlarında seslendirdiği 'Yemin' isimli bir şarkıdan 'esinlendiği' öne sürüldü.
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

Türkçe popun yıldız ismi Deniz Seki, yakasını adliye koridorlarından bir türlü kurtaramıyor. Yargıtay kararıyla ‘uyuşturucu ticaretine yardım etmek’ suçundan yeniden yargılanacak olan Seki’nin, ünlü şarkısı ‘Masal’ın da ‘çalıntı’ olduğu iddia edildi. Deniz Seki ve Seyhan Müzik aleyhine İstanbul 4. Fikri ve Sinai Haklar Mahkemesi’nde geçen sene açılan davada ‘Masal’ isimli şarkının, 1990’ların başında Azer Bülbül tarafından seslendirilen ‘Yemin’ adlı parçadan ‘hukuka aykırı bir şekilde iktibas edildiği’ belirtiliyor. Deniz Seki ve Seyhan Müzik’ten şimdilik 5 bin lira maddi, 50 bin lira da manevi tazminatın istendiği davada, bilirkişi heyeti geçen günlerde değerlendirmesini mahkemeye sundu. Besteci Zeki Çağlar Namlı, Ali Rıza Binboğa ve Bilgi Üniversitesi’nden Eda Çataklar’dan oluşan heyetin yaptığı incelemenin sonucu dikkat çekici.

‘Şarkılar neredeyse aynı’

Rapora göre Seki’nin ‘Masal’ı, Bülbül’ün ‘Yemin’i ile aynı makam ve diziyi kullanıyor. ‘Masal’ın nakaratı ile ‘Yemin’ şarkısı neredeyse birbirinin aynı. Hatta ‘Yemin’ şarkısı tamamiyle ‘Masal’ın nakaratını oluşturuyor. İki şarkının notaları da nüanslar dışında birbirine çok benziyor. ‘Yemin’in bestecisi Hamza Dekeli ile Suzan Yücel’in avukatı Cengiz Balcı, “Bu davayı, şarkının hukuka aykırı iktibas edildiğinden emin olduğumuz için açtık. Bilirkişi raporu da bu görüşümüzü doğrular niteliktedir” derken, Seki’nin avukatı Naim Karakaya, raporun kendilerine henüz tebliğ edilmediğini, raporu aldıktan sonra bir açıklama yapacaklarını söyledi.
Azer Bülbül 7 Ocak 2012 günü Antalya’da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti.