Denizden babam çıksa...

Denizden babam çıksa...
Denizden babam çıksa...
New Order'ın bir önceki albümlerine koyamadıkları şarkıları topladığı 'Lost Sirens' suya sabuna dokunmuyor belki ama sırt sıvazlamayı da ihmal etmiyor.
Haber: SARP DAKNİ - twitter.com/sarpdakni / Arşivi

...yemem. Ama New Order bir şey yaptıysa, yayımladıysa durup düşünürüm. Hatta muhtelemen yerim. Bunu da yedim. Afiyet olsun! Ancak bir yandan da gerek yurtdışında, gerekse yurtiçinde yazılıp çizilen ve dudak kıvıran eleştirilere de şaşırmadım değil. Bu onların nispeten çaptan düştüklerinin bir göstergesi mi? Peki bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı yok mu? Grubun hayranlarının topuklarını kalçalarına vurduran birleşme haberinin ardından müjdelenen ‘Lost Sirens’ın aslında yeni bir albüm olmadığını belirterek başlamak lazım söze. Yine kimilerinin belirttiği gibi bu aslında bir albümcük, yani EP bile sayılabilir. ‘Lost Sirens’ esasında bir gölge albüm. New Order’ın 2003 ve 2004 yıllarında kapandığı stüdyo sürecinin mahsulü olan ‘Waiting for the Sirens’ Call’a dahil edilemeyen, dışarıda kalan şarkılardan oluşturulmuş. Sözün özü, kıyamamışlar bu şarkılara işte... Double albüm projesi rafa kalkınca onları da bir araya getirip yayımlamaya karar vermişler. Ancak 2007 yılında gelen ani ayrılık bu albümün rafa kalkmasına sebep olmuş; ta ki geçen yıl yeniden birleştiklerini açıklayıncaya kadar. Tek bir farkla! Peter Hook olmadan. Hook’suz bir New Order’ın neye benzeyeceğini, nasıl bir albüm yayımlayacağını eğer her şey yolunda giderse birkaç yıla kadar görmüş olacağız muhtemelen. Yeniden dağılmaya karar vermedikleri sürece elbette... ‘Lost Sirens’ın hiç değilse bu noktada grubun diskografisinde önemli bir yer tuttuğunu da kabul etmek gerek. Zira içinde barındırdığı şarkılarda Hook’un son izleri de var. Gillian Gilbert, albümün bu denli geç yayınlanmasının nedenleri arasında Hook’un yarattığı ‘telif’ problemleri olduğunu da söylemiş. Ne diyelim, geç olsun, güç olmasın.
Açılışı yapan ‘I’ll Stay with You’ hâlâ bizimle olduklarını hatırlatıyor ve sırtımızı sıvazlıyor. Tam bir radyo hiti. Benim favorim ‘I’ve Got A Feeling’ oldu. O da gerçek bir yol şarkısı. 2011’de yayımlanan ‘Total: From Joy Division to New Order’ adlı toplamada tanışıp çok seviştiğimiz ‘Hellbent’, ‘Californian Grass’ ve pek enerjik ‘Sugarcane’ de tatlı tatlı dinleniyor. Kabul etmek gerek; ‘Lost Sirens’, suya sabuna dokunmayan bir prodüksiyon. Bernard Sumner’ın sakin, kendinden emin ve samimi vokalleri ise hep bildiğiniz gibi. Tamamen yeni kaydedilmiş şarkılardan oluşan bir albümle hasret gidermek daha iyi olurdu kuşkusuz. Bunun için biraz daha sabredin. Hiç değilse o güne kadar elinizde ‘Lost Sirens’ var.


  ETİKETLER:

  radyo

  ,

  Total

  ,

  lost