Denize nazır eğlence

Yeniköy'de yeni bir yazlık mekân açıldı. Socia, Laila'nın minyatürü sayılabilir.
Haber: MELİS ÇELEBİ / Arşivi

Yeniköy'de yeni bir yazlık mekân açıldı. Socia, Laila'nın minyatürü sayılabilir.
İçinde bir restoranı ve 12 kişilik Mori sushi standı olan mekân, saat 23.00'ten sonra elit bir gece kulübü havasına bürünüyor. Mekânın mimarlarından Bora Mutlu, burayı inşa ederken amaçlarının butik bir eğlence alanı yaratmak olduğunu belirtiyor. Diğer gece kulüplerinde böylesine detay görmenin pek mümkün olmadığını belirten Mutlu, kendisinin ve ortağının biraz da mimari kimliklerini ön plana çıkararak burayı yarattıklarını söylüyor. Mekâna butik niteliğini kazandıran da bu mimari zenginlik olsa gerek. Öğle ve akşam yemekleri de kuşkusuz bu butiklik seviyesini artırmış.
Socia, Taksim'deki T-Square'den sonra, mekânın sahiplerinin hizmet sektöründeki ikinci tecrübeleri. İki yerin birbirinden tamamen farklı olduğunu belirten Mutlu, Socia'nın T-Square'in yazlığı olmadığını ve buranın daha elit sayılabileceğini söylüyor. Çünkü Taksim müşterisi ve oradaki fiyatlandırma Socia'dan çok farklı.
Sakin sakin eğlence
Burada tek alan içinde ayrı mekânlar yaratılmış. Hepsi birbirinden farklı görünse de detaylar onları aynı noktada birleştiriyor. Çakıl taşlarıyla dolu Japon havuzu ve bambular Uzakdoğu, beyaz duvarların çevrelediği renkli koltuklar ve minderler de Akdeniz stilini çağrıştırıyor.
Girişteki lounge'da divanların, deniz kıyısındaysa minderlerin üzerine yayılıp içkinizi yudumlayabilirsiniz. İlle de barda oturmak istiyorsanız, orta kısımda da geniş bir bar mevcut. Yaz geceleri boyunca DJ Ozi ve DJ Tankut'un çaldığı bossa nova, chill out, lounge, Latin caz ve tribal parçalar eşliğinde coşabilirsiniz. Bunun yanında özel partiler de Socia'nın gündeminden eksik değil. Yine de burada Ortaköy gecelerinin kalabalığına pek rastlamak mümkün olmayacak. Daha çok sakin bir eğlence arayan 30 yaşın üstündekilere hitap eden mekân, sabah 04.00'e kadar açık.
Yine o adam
Öğle ve akşam mönüsü farklı olan Socia'nın yemekleri şef Carlo Bernardini imzalı. Bernardini'nin "Uzakdoğu esintili Akdeniz mutfağı," diye tabir ettiği mönüde taze sebze çeşitlerinden tutun da zeytinyağlılara,
tempuradan Pekin ördeğine kadar birçok şey içinden damak tadınıza uyacak bir şeyler bulacağınız kesin. Yufka yaprağına sarılı sucuk, lavaş ekmeğine sarılı Pekin ördeği ve tapas çeşitleri de bar aperitifleri arasında. Artık çok sayıda kişinin rağbet ettiği sushi'yi de denize nazır yiyebilirsiniz. Öğle yemeklerini iş yemeği diye adlandırmayı tercih ediyorlar. Akşam mönüsü, doğal olarak öğle mönüsüne göre daha geniş. Pazar günleri de 11.00-15.00 saatlerinde a la carte mönü brunch'lar verilecek. Çok değil ama biraz olsun 'ağır takılmayı' sevenlerdenseniz, Socia'yı bir deneyin.
Tel: (0212) 299 00 80