Deniz'in katillerine 4.5 yıl

Deniz'in katillerine 4.5 yıl
Deniz'in katillerine 4.5 yıl

Deniz Özgür Uzun, 16?sında öldürüldü.

KOPENHAG - Danimarka’da geçen yıl 21 Mart’ta uğradığı saldırıda hayatını kaybeden 16 yaşındaki Türk genci Deniz Özgür Uzun’un öldürülmesiyle ilgili davada suçlu bulunan üç Danimarkalı sanık 3’le 4.5 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.
Kopenhag’daki mahkeme, ölüme sebebiyet verecek şekilde dövmekten suçlu bulduğu 16 yaşındaki Danimarkalının 4.5 yıl hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı. Kararda, Danimarkalının 18 yaşındaki ağabeyinin de Uzun’a sopayla vurduğunun belirlendiği ve bu kişinin de dört yıl hapis cezasına çarptırıldığı kaydedildi. Bu iki Danimarkalının bindiği aracı kullanan 19 yaşındaki Danimarkalı da suç ortaklığı yaptığı gerekçesiyle üç yıl hapis cezası aldı. Uzun’un ailesine 10 bin 200 avro da tazminat ödenmesine karar verildi.
Kopenhag’da sokakta gazete dağıtırken üç kişinin saldırısına uğrayan, beyzbol sopası ve çekiçle kafası parçalanan Uzun, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Uzun’un annesi Gülşen Uzun, mahkeme çıkışında gazetecilere, verilen cezaları çok hafif bulduğunu ve ‘Danimarka’da insan hayatının çok ucuz olduğunu’ söyledi. (aa)