Deprem bölgesinde umutlar kesildi, cenaze işlemleri başladı

Deprem bölgesinde umutlar kesildi, cenaze işlemleri başladı
Deprem bölgesinde umutlar kesildi, cenaze işlemleri başladı

İtalya?da bugün toplu cenaze ayini var ancak dün de yakınlarını toprağa verenler oldu. FOTOĞRAF: REUTERS

İtalya'daki depremde can kaybı sayısı 279'a yükseldi. İlk cenazelerin devlet töreniyle toprağa verileceği bugün ülke genelinde de yas ilan edildi

ROMA - 6 Nisan’da İtalya’nın orta kesimlerindeki L’Aquila kentinde meydana gelen şiddetli depremde ölü sayısı giderek artıyor. L’Aquila ve civar beldelerde süren arama kurtarma çalışmalarında çıkarılan cesetlerle birlikte depremdeki can kaybı sayısı 279’a yükseldi. Depremde hayatını kaybedenlerin cenazelerinin bugün devlet töreniyle toprağa verileceği ve İtalya’da bugün ülke genelinde yas ilan edildiği açıklandı. İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano dün arama kurtarma çalışmalarının pazar gününe dek süreceği bölgeyi ziyaret ederek çalışmaları değerlendirdi.
Deprem sonrası büyük panik yaşayan halksa gece boyuncu meydana gelen artçı sarsıntılar yüzünden zor anlar yaşadı. Deprem bölgesinde dün sabaha karşı en büyüğü 5.2 olan bir dizi artçı sarsıntı meydana geldi. ABD Yer Bilimleri Araştırmalar Merkezi USGS, yerel saatle 02.53’te (TSİ 03.53) meydana gelen en büyük depremin 5.2 büyüklüğünde olduğunu duyurdu.
Geçen depremde büyük zarar gören L’Aquila ve civar köyleri sarsan son depremin, başkent Roma’da da hissedildiği açıklandı. Sarsıntı nedeniyle bazı binalarda hasar oluşurken, Roma’da ölen ve yaralanan olduğu konusunda bir bilgi verilmedi. İtalya’nın orta kesimlerinde pazartesi günü meydana gelen ve büyüklüğü İtalyan kurumlarına göre 5.8, USGS’ye göre 6.3 olan depremin enkaz kaldırma çalışmaları halen sürüyor. (aa)