Depremzedeler toprağa verildi

Depremzedeler toprağa verildi
Depremzedeler toprağa verildi

Çadırda kalan felaketzedeler hakkında yaptığı gafla tepki toplayan Berlusconi de törendeydi. FOTOĞRAFLAR: REUTERS

ROMA - İtalya’da 289 kişinin yaşamını yitirdiği ve merkez üssü L’Aquila olan depremde ölenler, dün devlet töreniyle gözyaşları içinde toprağa verildi. Kentteki Mali Muhafız Akademisi önündeki meydana dört sıra halinde dizilen 205 tabutun etrafında düzenlenen ayine, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ve Başbakan Silvio Berlusconi’nin yanı sıra senato ve meclis başkanları başta, çok sayıda siyasetçi katıldı.
Törende fenalaşan bir depremzede de hastaneye kaldırıldı. 5 bini aşkın insanın katıldığı merasim, Papa 16. Benediktus’un mesajının okunmasıyla başladı. Papa mesajında, bölgeyi en kısa sürede ziyaret edeceğini belirterek, “Vatikan da kiliseleriyle, din adamı olan ve olmayan inananlarının oluşturduğu kurumlarıyla üzerine düşeni yerine getirecektir. Şimdi, takdire şayan biçimde çalışmakta olan devlet kurumlarıyla uyum içinde herkesin übtüne düşeni yapma zamanıdır” dedi. Vatikan Devlet Sekreteri Kardinal Tarcisio Bertone de, İtalyanların tabutların etrafında kenetlenerek bir dayanışma örneği sergilediğine dikkat çekti. 

İmam da konuşma yaptı
Katoliklerin dini ritüellerine göre normalde yarın kutlanacak olan Paskalya öncesindeki cuma günü, ayine katılan kişilerin kutsanmış ekmek ve şarabı paylaştıkları ‘efharistiya’ ayini yapılmıyor. Ancak Vatikan’dan çıkan özel izinle, ‘kutsal cuma’ya rastgelen merasimi sırasında bu ayinin yapılması da mümkün kılındı. Katolik ayinin ardından, depremde hayatlarını kaybedenler arasında dört Müslüman’ın da yer alması nedeniyle bir imamın konuşma yapmasına da izin verildi.
Başbakan Berlusconi yaptığı açıklamada, depremzedeleri kendi villalarında misafir edeceğini açıkladı. İtalya’da halk, depremde evi zarar gören vatandaşlarına kendi evlerini açmıştı. (aa)