Derin sulardan çorba kasesine...

Derin sulardan çorba kasesine...
Derin sulardan çorba kasesine...

Büyük beyaz köpekbalığının (üstte) nesli tükenmekte... Kaselerdekiyse, köpekbalığı yüzgeç çorbası.

Uyarı, Dünya Koruma Birliği'nden geliyor: Aşırı avlanma köpekbalıklarının geleceğini siliyor. Tür, mutfak ve kozmetik ürünlerine kurban ediliyor...

LONDRA - Dünya Koruma Birliği’nin(IUCN) yaptığı son araştırma, okyanuslardaki kontrolsüz avlanmanın tüm köpekbalığı türleri için önlenemez şekilde tehlike yarattığını ortaya koydu. Köpekbalıkları için tehlikeli bölgelerin listesini çıkaran birlik, ‘kırmızı liste’ olarak adlandırdığı 64 noktada köpekbalıklarının geleceğinin tehlikede olduğunu açıkladı.

Yüzde 50 azalma var
Son 30 yılda köpekbalıklarının ortalama ömürlerinin de kısaldığını söyleyen yetkililer 2007’de 10 bin ton köpekbalığı avlandığını, bunun denizlerdeki yaşamı ve köpekbalığı tür ve sayısını önemli ölçüde tehdit ettiğini söylüyor.
Köpekbalıklarının yoğun yaşadığı kuzeybatı Atlantik Okyanusu’nda 1970’lerdeki ölçümlerden beri yüzde 50 azalma gözlemleyen araştırmacılar, hükümetlerden yeni avlanma düzenlemeleri bekliyor.
En büyük azalmanın Endonezya, Hindistan, Tayvan, İspanya ve Meksika’da gerçekleştiğini sayan yetkililer, bu ülkelerde köpekbalığı etinin çok tüketildiğini, Çin’de ise mutfak dışında sabun ve kozmetik yapımında da kullanılan köpekbalığı etinin bu hayvanlara ilgiyi artırdığını söylüyor. Yetkililer, köpekbalığı nüfusunda en büyük azalmanın yaşandığını, bir an önce yasak koyulmazsa kısa vadede ciddi sorunlar olacağını anlatıyor. (The Guardian)