Dertleri kumaşa döküldü

Irak'a karşı savaş olasılığı ve bu yüzden AB' de yaşanan çatlağın yol açtığı karamsarlık Premiere Vision Kumaş Fuarı'na da yansıdı.
Yıllardır tanıdığımkumaşçıları ilk kez bu denli endişeli gördüm.
Haber: ALEX AKİMOĞLU / Arşivi

PARİS - Irak'a karşı savaş olasılığı ve bu yüzden AB' de yaşanan çatlağın yol açtığı karamsarlık Premiere Vision Kumaş Fuarı'na da yansıdı.
Yıllardır tanıdığımkumaşçıları ilk kez bu denli endişeli gördüm. Körfez Savaşı'ndan beri belini doğrultmaya çalışan tekstil sektörü savaşın açacağı yeni çalkantılara tahammül edemeyeceğe benziyor. Amerikalıların pek rağbet etmediği salonda, Japonlar az, Çinliler ise çok sayıdaydı.
2004 ilkbahar-yaz sezonu kumaşlarının sunulduğu fuarda kumaş tasarımcılarının 'yaratıcılığa' önem vermiş ve çok iyi hazırlanmış oldukları gözlendi. Kumaş ve renk arasındaki ilişkinin tasarımla birleştiği numunelerde en ilgimi çeken şey renklerdeki ahenk oldu. Dört günlük fuar sonrası ön plana çıkan renkler açık haki, pembe ve tonları, beje kaçan portakal rengi ile kül mavisi oldu. Koton, ipek, viskon gibi kumaşların yüzeyinde yapılan teknik çalışmalarla elde edilen belli belirsiz kabartmalar ve boyama aşamasındaki ince ayrıntılar 2004 yazının özelliklerini oluşturuyor. Sezonun bir diğer özelliği ise parlak kumaşlar olacak. Saten ve ipek gibi doğal parlak kumaşlardan ayrı olarak diğer yüzeylere verilen parlak görüntü bir hayli ilginç. Triko kumaşlarsa ince makinelerde çok sıkı dokunularak kumaş görünümüne bürünürken yıkanmış görüntülü yumuşak kumaşlar da 2004 yaz sezonunda bolca kullanılacak.
Japonların ikebanası, Çinlilerin ejderhası, Endonezyalıların batik tekniği, Avrupalıların barok tarzıyla gerçek bir kültür zenginliğinin tasarımlara yansıdığı ve melez kumaş teriminin moda dünyasına artık iyice yerleşeceği gözlenirken, transparanlığın ölçülü bir şekilde gündemde kalacağı şimdiden belli.
Türkiye yükseliyor
Satırlarımda sık sık ifade etmeye çalıştığım gibi Türk tekstili AB ülkelerinde gittikçe önem kazanıyor. Geçen sezon Türkiye'yi ilk kez fuara kabul eden Fransızlar, aynı zamanda fuara katılmaya başlayan Japonya, Çin, Brezilya ve Meksika gibi ülkelerle kıyaslandığında Türkiye'nin yüzde 25 gibi önemli sayılacak bir artış kaydettiğini açıkladı. Bilhassa koton ve denimde kalite ve fiyat ortalamasını çok iyi oturtan Türkiye artık önemli bir tekstil ülkesi konumuna geliyor. Bayram tatili olmasına rağmen bu fuara katılan Türklerin sayısı da yüksekti.