Derviş Zaim'in cesaretine övgü

Yunan gazetesi Derviş Zaim'in Kıbrıs konulu filmi Gölgeler ve Suretler için 'büyük bir cesaret örneği' dedi
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

Yunanistan ’ın en yüksek tirajlı gazetesi Ta Nea, bir ilke imza atarak bir Kıbrıslı Türk yönetmene (Derviş Zaim) ve onun yeni filmine (Gölgeler ve Suretler) tam sayfa ayırdı. Adada 1963 döneminde yaşananları konu alan Türk yönetmenin filminde tanınmış beş Kıbrıslı Rum sanatçının rol almasına dikkat çeken gazete “Derviş Zaim büyük bir cesaret örneği verdi” yorumunu yaptı.
“Yeşil Hat üzerinde sinema ve tarih” başlıklı haberde, filmde rol alan Rum sinema sanatçılarından Popi Avraam “1963 olayları tarihimizde bir dikendir. Şüphesiz bu filme tepkiler olacak” dedi. Konstantinos Gavriil ise “İlk başta filmde rol alıp almamak konusunda tereddütlüydüm. Rum Kesimi’ndeki tepkileri düşündüm. Çünkü 1963 olaylarına bir Kıbrıslı Türk’ün gözünden bakılıyor. Senaryoyu defalarca okudum. Filmde işlenen ana unsurun ‘insanlık’ olduğunu gördüm” diye konuştu. Gavriil sözlerini “Gölgeler ve Suretler böylesi olaylarda basit insanın acısından tek sorumlunun siyaset olduğunu gözler önüne seriyor” diyerek sürdürdü. 

‘Yüzde 100 tarafsızlık yoktur’
Yönetmen Derviş Zaim, Ta Nea ve Kıbrıs Rum Kesimi’nde yayımlanan Politis gazetesinin Türkiye muhabiri olan ve yazılarıyla Türkiye ve Türklerin gerek Yunanistan, gerekse Rum Kesimi’nde daha doğru tanınmasında katkı sağlayan Anna Andreu ile söyleşisinde şunları belirtti: “Hayalim gerçek oldu. 1963 olaylarına mesafeli durup tarafsızca beyazperdeye aktarmak istedim. Tabii yüzde 100 tarafsızlık diye bir şey yoktur. Ben Kıbrıslı Türküm ve film Kıbrıslı bir Türk’ün gözüyle çekildi. Rum sanatçıları bir Türk’ün filminde rol alma cesaretini gösterdikleri için tebrik ederim. Bunun sembolik bir önemi var. Ortak tarihimiz için bir film çevirdik. Korkan ve teklifimi geri çeviren sanatçılar da oldu. Rol alacak Rum sanatçıları buluncaya kadar bir yıl sürekli Kıbrıs’a gittim. 

‘Kıbrıs sorunu çözülebilir’
1963 olaylarını işlememin nedeni affedebilmemiz için önce bilmemiz gerektiğidir. Önce neler yaşandığını hatırlamalı sonra da istiyorsak eğer affetmeliyiz. Tarih boşluklara tahammül edemez. Eğer tarihte bir boşluk bırakırsanız bu kötü bir şeyle dolar”.
“Tabutta Rövaşata” filmiyle 1997 yılında Uluslararası Selanik Film Festivali’nde ödül alan Derviş Zaim, Kıbrıs sorununun çözümleneceğine inanıyor. Zaim “Biz belki göreceğiz belki görmeyeceğiz ama günün birinde imzalar atılacak. Mesele bu imzaların insanların kalplerine hitap edip etmeyeceğidir” dedi.