Dev bebeğe anne sütü yetmiyor

Dev bebeğe anne sütü yetmiyor
Dev bebeğe anne sütü yetmiyor

8 kilo 700 gram ağırlık ve 62 santimetre boy ölçüleriyle doğan Ekber Risuddin, doymak için anne sütünden fazlasına ihtiyaç duyuyor. FOTOĞRAF: AP

KİSARAN - Endonezya’da 8 kilo 700 gram doğan henüz üç günlük bebeği görmek için hastanenin önünde meraklı bir kalabalık nöbet tutuyor. Ülkenin en ağır bebeği Ekber Risuddin, diyabet hastası bir anneden 40 dakika süren sezaryen ameliyatıyla doğdu.
Olağan dışı boyu ve kilosu nedeniyle zor bir ameliyat geçiren annenin sağlık durumu iyi. Baba Muhammed Hasanuddin, eşi Ani ve bebeği Ekber sağlıklı olduğu için mutlu. Ancak yeni doğan bebeklerinden başka iki çocuğu daha bulunan baba, bebeğin beslenmesi için gerekli harcamaları karşılayamayacağından endişe ediyor. Çünkü Ekber, henüz üç günlük olmasına rağmen, doymak için anne sütünden fazlasına ihtiyaç duyuyor. 62 santimlik erkek bebeği bir kez olsun görmek için ülkenin birçok yerinden gelen yüzlerce insan hastanenin camlarından Ekber ve annesini gözetliyor. Onlardan biri olan Dewi Miranti, “Gözlerime inanamıyorum. Bu gördüğüm en büyük bebek ve çok da sevimli” diyor. Guinness Rekorlar Kitabı’na göre şimdiye kadar dünyaya gelen en ağır bebek ABD’de 1879’da 10 kilo 400 gram olarak doğdu ancak sadece 11 saat yaşayabildi. (ap)