Dev dinozorun küçük kopyası

Dev dinozorun küçük kopyası
Dev dinozorun küçük kopyası

T-rex?le ?mini rex?in farkı kocaman! FOTOĞRAF: AFP

15 metreye 4 ton ölçüleriyle dünyanın en büyük etobur dinozorlarından T-rex'in 3 metre boyu ve 60 kilo ağırlığıyla şaşırtan mini kopyası bulundu

WASHINGTON - En büyük etobur dinozorlardan biri olan Tyrannosaurus’un ‘küçük bir kopyası’ bulundu. ABD’nin Chicago Üniversitesi’nden bilim insanlarının çalışmaları sonunda dinozor fosili Çin’in kuzeydoğusundaki kazılarda ortaya çıkarıldı.
‘Küçük dinozor’, 3 metre uzunluğunda ve yaklaşık 60 kilogram ağırlığında. Ancak 15 metre uzunluğa ve 4 ton ağırlığa varabilen Tyrannosaurus rex (T-rex) türü dinozorlarla kıyaslandığında bu dinozorlar hayli küçük kalıyor. Araştırmacılara göre bu küçük T-rex, dev torunlarından onlarca milyon önce yaşamış.
En az 125 milyon yıl önce var olduğu düşünülen küçük dinozorların fosiline ‘Raptorex kriegsteini’ adı verildi.
Araştırmacılardan paleontolog Paul Sereno, Raptorex hakkında ilk olarak Amerikan ‘Science’ dergisinin internet sitesinde bilgiler verdi. Bu açıklamaya göre, ‘Raptorex kriegsteini’ tüm T-rex’ler gibi iki ayaklı ve gövdesine orantısız biçimde büyük bir başı, uzun ve ağır kuyruğu, güçlü çene yapısı, küçük de kolları bulunuyor. 

Tuhaf başlangıç
İyi koku alabildiği çıkarımına da varılan bu dinozor türünün fosili, neredeyse hiç bozulmamış halde bulundu. Bulum unsanlarını bu yeni türe götüren araştırmalar de tuhaf bir tesadüfle başladı. Fosil avcıları koleksiyoncu Henry Kriegstein’i bulup Raptorex’in fosilini sattı. Büyülenen Kriegstein, durumu Sereno’ya haber verdi ve çalışmalar başladı.
Araştırmacı ekip, küçük T-rex’i, hakkında daha fazla bilgi sahip olmak ve daha sonraki çalışmalara ışık tutabilmek için daha ayrıntılı biçimde inceleyecek. İncelemenin tamamlanmasının ardından da fosil, Çin’de bir müzeye yerleştirilecek. (aa)