Devasa büyüklükte bir neolitik yapı bulundu

Devasa büyüklükte bir neolitik yapı bulundu
Devasa büyüklükte bir neolitik yapı bulundu
Neolitik çağa ait en büyük yerleşim yeri, İngiltere'deki Stonehenge'in üç kilometre uzağında bulundu. Yerin altındaki taşların boyunun 4.5 metreye ulaştığı söyleniyor.

RADİKAL - Arkeologlar,  İngiltere 'deki Salisbury Düzlüğü'nde bulunan, Neolitik taş devri ile Bronz çağı arasına tarihlenen Stonehedge yakınlarında, Stonehedge'e benzeyen ama ondan çok daha büyük bir yapı keşfetti. Gömülü bulunan 100'e yakın taş sütundan oluşan yapının İngiltere’deki en büyük neolitik eser olduğu sanılıyor.
4 bin 500 yıl yaşında olan yüksekliği 4.5 metreyi bulan taşlar, toprağın bir metre altında keşfedildi. Araştırmacılar anıtın eşsiz ve olağandışı bir büyüklüğü olduğunu söylüyor. Stonehedge’deki araştırmacılar beş yıldır alanın yer altı haritasını hazırlıyor. Dini tören alanı olduğu düşünülen anıt Stonehedge’den 3 km uzakta bulunuyor.
Araştırmanın lideri Vince Gaffney, “Dünyanın hiçbir yerinde bunun gibi bir yer olduğunu düşünmüyoruz. Bu tamamen yeni ve yapının büyüklüğü olağanüstü” dedi. Arkeolog Nick Snashall’da “Taşların neolitik zamandaki Avrupa’nın en büyük yerleşim yerlerinden birini sarması Stonehedge hikâyesine yeni bir bölüm ekledi” diyor. Bulgular, Bradford Üniversitesinde yapılan İngiliz Bilim Festivali’nde açıklandı. (BBC) 

 


  ETİKETLER:

  İngiltere

  ,

  BBC

  ,

  Taş Devri

  ,

  neolitik

  ,

  Avrupa

  ,

  Bilim