Devasa göktaşı dünyamızı teğet geçmiş!

Devasa göktaşı dünyamızı teğet geçmiş!
Devasa göktaşı dünyamızı teğet geçmiş!

?2009 DD45? adı verilen göktaşı Dünya?ya, Ay?ın uzaklığının beşte biri kadar mesafeden geçti.

NASA uzmanlarının şubat sonunda fark edip izlemeye aldığı dev bir göktaşı, dünyanın 78 bin km yakınından geçmiş. Göktaşının tehlike yaratmayacağı önceden belirlenmiş

PASADENA - Amerikan Havacılık ve Uzay Kurumu NASA, geçen pazartesi günü devasa boyutlarda bir asteroidin (göktaşı) Dünya’yı ‘teğet geçtiğini’ duyurdu. NASA’dan yapılan açıklamaya göre, yüzyıl kadar önce Sibirya’ya düşen ve yaklaşık 512 bin dönümlük bir alanı tahrip eden göktaşı büyüklüğündeki asteroid, dünyanın 78 bin 532 kilometre yakınından geçti. Göktaşının çapı, 21 metreyle 47 metre arasında olarak belirlendi. Açıklamada, ‘2009 DD45’ adı verilen asteroidin yapay uyduların yerküreye iki katı, ayın uzaklığınınsa beşte biri kadar mesafeden geçtiği belirtildi. Ay’ın dünyaya olan mesafesi, ortalama 384 bin km.  

En son 1908’de düştü
En son 2004 yılında ‘2004 FU162’ adı verilen küçük bir meteor, Dünya’nın 6 bin 437 km yakınından geçmişti. Bundan sonra da 2029 yılında bir ‘99942 Apophis’ adlı göktaşının 32 bin 185 km uzaklıktan geçmesi bekleniyor.
Uzmanlar asteroidi şubat sonunda izlemeye almış. Bu sırada da dünya için tehlike oluşturmayacağı belirlenmiş. Dünya ilk zamanlarından bu yana yoğun göktaşı bombardımanına maruz kaldı. Yeryüzünde göktaşlarının açtığı 160’tan fazla krater var. 65 milyon yıl önce Yucatan’a düşen göktaşının, dinozorları yok ettiği sanılıyor.
Dünya’ya en son 1908’de büyük bir göktaşı çarptı ve nüfus yoğun olmayan Sibirya‘da 512 bin dönümlük ormanlık alanı küle çevirmişti. Bu, İstanbul’un yaklaşık 10’da biri büyüklükteki bir alan demek. 
NASA’dan dün yapılan ayrı bir açıklamada Güneş Sistemi dışında Dünya’ya benzer, yaşanabilir gezegenler arayışları çerçevesinde, uzay aracı Kepler’in  cumartesi fırlatılacağı belirtildi. 1,03 tonluk Kepler, yarın fırlatılacak. Astrofizik Bölümü Direktörü Jon Morse, Güneş’in yörüngesine yerleşecek Kepler’in Dünya benzeri koşulların bulunabileceği gezegenlerin incelenmesi çabalarında ilk ve çok önemli bir proje olduğunu belirtti. (aa)