Devlet Tiyatroları'nda Kürtçe açılımı

Devlet Tiyatroları'nda Kürtçe açılımı
Devlet Tiyatroları'nda Kürtçe açılımı
'Tüm Türkiye'yi kucaklayacak, kardeşliği pekiştirecek bir repertuvar hazırladık' diyen Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt Kürtçe bilen tiyatrocu ve yönetmenlere çağrıda bulundu.

Devlet Tiyatroları, önümüzdeki sezon “Kürtçe” oyunlar sahnelemeye hazırlanıyor.

Akşam gazetesinden Çınar Coşkunserçe’nin haberine göre Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, alt yapı eksikliği nedeniyle bu sezon Kürtçe oyun hazırlayamadıklarını söyledi. Kurt, “Kürtçe oyun neden olmasın. Ancak bunun için çok iyi Kürtçe konuşan oyuncu, yönetmen, dekoratör, kostüm kreatörüne ihtiyaç var. Yarım yamalak Kürtçe bilen oyuncularla, ‘perde’ demek doğru olmaz. Bu eksikler giderildiğinde Kürtçe oyunun önünde engel kalmaz. Diyarbakır Müdürlüğümüz bunu yapabilir” dedi.

KISAKÜREK’İN PARA OYUNU
Sahnelerini 1 Ekim’de açan Devlet Tiyatroları’nın, geçtiğimiz yıllardan çok daha farklı bir repetuvar hazırladığını ifade eden Genel Müdür Kurt, “Repertuvarımız tüm Türkiye ’yi kucaklayacak, kardeşliği pekiştirecek eserlerden oluşuyor. Birçok yazarımızın yıllarca sahnelenmemiş, ihmal edilmiş eserlerini tercih ettik. Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Para’ adlı oyunu da bunlardan biri” diye konuştu. Kürt kökenli birçok yazarın eserlerinin da seyirciyle buluşacağını belirten Kurt, Diyarbakırlı Kürt yazar Cuma Boynukara’nın ‘Beceriksizler’ oyunu da bu eserlerin arasında yer aldığını söyledi.

HERKESİ KUCAKLAYACAK ESERLER
Kurt şöyle mesaj verdi: Devlet Tiyatroları olarak kardeşliğimizi pekiştiren işler yapmak istiyoruz. Seçtiğimiz eserler bu ülkede yaşayan herkes kucaklayacak. Repertuvarımızda, yıllarca unutulmuş, ihmal edilmiş, dışlanmış, sahnelenmemiş birçok yazarımızın oyunlarına da yer verdik.

KÜRT YAZARLARIN ESERLERİ SAHNEDE
Bu sezon Kürtçe oyun yok ama, Kürt yazarlarımızın eserlerini sahneleyeceğiz. Diyarbakırlı Cuma Boynukara’nın ‘Beceriksizler’ oyunu da bu eserlerin arasında. Diyarbakırlı Orhan Asena’nın ‘Fadik Kız Tohumu’ ve ‘Toprak’ oyunları da repertuvarımızda. Ünlü Kürt destanı ‘Selahaddin Eyyubi’ iddialı eserlerimizden biri olacak.

REPERTUVARDA 150 OYUN VAR
Devlet Tiyatroları olarak 23 şehirde, 58 sahnede, 150 oyunla ‘perde’ dedik. Repertuarımızın içerisinde nerede ise yok yok. Tarık Buğra, Murathan Mungan, Refik Halit Karay’ın eserleri de var. Bu sezon 10 yaşından büyük çocuklarımız yetişkin oyunlarını rahatlıkla izlesin istiyoruz.