Devletin zirvesinden Ahmet Kaya'ya özür

Devletin zirvesinden Ahmet Kaya'ya özür
Devletin zirvesinden Ahmet Kaya'ya özür
Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü'-nün bu seneki sahiplerinden biri de ülkeyi terk etmek zorunda bırakılan Ahmet Kaya oldu.

Kürtçe şarkı söylemek istediğini açıkladığı dönemde aldığı tehditler nedeniyle yurtdışına gitmek zorunda kalan ve 13 yıl önce Fransa’da hayata veda eden büyük ozan Ahmet Kaya’ya devletin en tepesinden ‘özür’ mahiyetinde bir ödül geldi. Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü’nün bu yılki sahiplerinden birinin Ahmet Kaya olduğu açıklandı. Ödül, Cumhurbaşkanlığı’nın resmi sitesinde “Müziği, yorumu ve söylemiyle farklı görüşlerden çok sayıda insanı bir araya getirdiği gerekçesiyle müzik alanında merhum Ahmet Kaya’ya verilmesini uygun görmüşlerdir” sözleriyle duyuruldu. 

Edebiyat dalında Pala

Cumhurbaşkanlığı Büyük Ödülü’nün diğer sahipleri ise Divan Edebiyatı konusunda Türkiye ’deki en yetkin isimlerden Prof. Dr. İskender Pala, İslam tarihi ve teknoloji konusundaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Fuat Sezgin, sosyal bilimler dalında Prof. Daron Acemoğlu, belgesel dalında Prof. Bekir Karlıağa, kültür sanat kurumu kategorisinde Tarihi Kentler Birliği olarak açıklandı. Ödülün değerlendirme kurulunde ise Mustafa İsen, Nadir Alpaslan, H. Ahmet Sever, Yusuf S. Müftüoğlu, Zeynep Damla Gürel, Tufan Gündüz, Osman Horata yer aldı.
2000’de Fransa’da ‘Hoşçakalın Gözüm’ albümünün kayıtları sırasında kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Ahmet Kaya, Kürt sorunuyla ilgili tavrı yüzünden 1999’da Türkiye’den ayrılmak zorunda kalmıştı. ‘Bölücülük’ iddiasıyla hakkında İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde toplam 10.5 yıl ağır hapis istemiyle iki ayrı dava açılan sanatçı, 1999’da ödül aldığı Magazin Gazetecileri Derneği’nin töreninde de yeni Kürtçe şarkı söyleyeceğini açıkladığında linç edilmek istenmişti. Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nden verilecek ödülün, sanatçının doğum günü olan 28 Ekim’de duyurulması da dikkat çekti.
Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık, ödülün Ahmet Kaya’ya verilmesini ‘devletin özrü’ olarak yorumlayıp ekledi: “Elbette geç kalınmış bir karar. Ahmet Kaya, Kürtçe söylemek istediğini açıkladığı dönemde özellikle medyanın saldırılarına uğramıştı. O dönemde Ahmet Kaya çok yalnızdı, savunulmamıştı. Devlet de sahiplenmemişti. Ama devletin bu aşamaya gelmesi iyi bir gelişme. Demek ki iyi şeyler de oluyor.”
Müzik yazarı Murat Meriç ise “Ahmet Kaya’ya bir ödül verilmesi elbette önemli, her koşulda bunu hak ediyor. Ancak ölümünden sorumlu devletin ödülüne ihtiyacı yok. Şu anda devletin başında bulunanlar, “bakın biz öldürmedik, geçmiş dönemin yanlışlarını temizliyoruz, mağdur olanlara sahip çıkıyoruz” tavrıyla veriyorlar bu ödülü, samimiyetlerine inanmak zor” yorumunda bulundu.