Devrim Evin: 'Tabii ki Fetih etkinlikleri yerine Gezi Parkı'nda olacağım'

Devrim Evin: 'Tabii ki Fetih etkinlikleri yerine Gezi Parkı'nda olacağım'
Devrim Evin: 'Tabii ki Fetih etkinlikleri yerine Gezi Parkı'nda olacağım'
Fetih etkinlikleri yerine Gezi Parkı'ndaki eyleme gideceğini açıklayan Devrim Evin'in bu kararı herkesi şaşırttı. "Direniş olumlu sonuçlanana kadar Gezi Parkı'ndayım" diyen Evin, "İstanbul'da böylesine acı bir yıkıma dur diyen direniş varken, gün de fetih günüyken Fatih'i oynayan aktörün kutlamalar yerine eylemde olması ilginç geldi sanırım" diyor.
Haber: İPEK İZCİ - ipek.izci@radikal.com.tr / Arşivi

Bugün , hem sosyal medyada hem de internet sitelerinde en çok konuşulan haberlerden biri, gişe rekortmeni film ‘Fetih 1453’ün başrol oyuncusu Devrim Evin. Evin’in Twitter sayfasına, “Beni 20 Mayıs Fetih etkinliklerine baş konuk olarak davet eden İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı, sizinle değilim. Fetih günü ‘Gezi Parkı için Taksim’e” diye yazması, herkesi şaşırttığı gibi, birden büyük bir habere dönüştü. Ama neden? Kendisine sorduk… Saat 15.00’de Taksim Gezi Parkı’ndaki eyleme gitmeden önce, yanıtladı…

“Yalnızca bugün Gezi Parkı’ndaki haklı direnişte değil, ulaşabildiğim, var olabildiğim tüm haklı direnişlerde sorumluluk almaya çabalıyorum ve bunun zorunluluk olduğuna inanıyorum. 25 Mayıs’ta Taksim’deydim; Anadolu’nun her yerinde sanat icra eden; Van, Sivas, Erzurum, Diyarbakır, Konya, Trabzon ve diğerleri… Tüm Devlet Tiyatroları, Opera – Bale, Senfoni sanatçıları dostlarımla beraber sanat kurumlarını yok etmeye çalışan yasa tasarını protesto etmek için ve buna dur demek için. Bugün de Gezi Parkı’ndaki yıkıma dur demek için Gezi Parkı’ndayım” diyen Evin, bunun bir sorumluluk olduğunu ve tarihin sadece bu sorumlulukları zamanında alanlarını yazacağını söylüyor. “Fatih Sultan Mehmet’in gözbebeği, tek aşkı İstanbul yıllardır çarpık bir yapılaşmayla, talanla hızla yükselen gökdelenlerle yok edilen yeşil alanlarla nefes alınamayacak kadar çirkinleşti. Taksim Meydanı gibi dünyanın gözünün üzerinde olduğu, yaşaması gereken anılarımızın ve değerlerimizin olduğu bir meydanın tek soluk alınacak alanı Gezi Parkı’nı yok etmek, üstüne üstlük bir de bunu Koruma Kurulu’nun kararına rağmen göz göre göre hileyle; gizlice dozerlerle girerek oradaki 70-80 yaşındaki ağaçları kesmeye çalışıp adına da ‘Yok canım taşıyorduk!’ demek kelimenin tam anlamıyla aymazlıktır” diyen Evin’e göre, buna dur demek her İstanbullu’nun, her Türkiye vatandaşının görevi.

Fetih gününün Gezi Park’ındaki direnişe denk gelmesinin, söz konusu haberleri ilginç kılmış olabileceğini söyleyen Evin, “Direniş olumlu sonuçlanana kadar Gezi Parkı’ndayım. İstanbul’da böylesine acı bir yıkıma dur diyen direniş varken, gün de fetih günüyken Fatih’i oynayan aktörün kutlamalar yerine eylemde olması ilginç geldi sanırım” diyor.

 

İl Kültür Turizm Müdürü tepkili!

İstanbul İl Kültür Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili’den Devrim Evin’e tepki geldi. Bilgili kendisini baş konuk olarak çağırmadıklarını belirterek şöyle konuştu; ‘’ İsmi Fatih, Sultan ve Mehmet olan 550 öğrenciyi bir araya getirdik. Onlara fetih hakkında İskender Pala bir konferans verdi. Öğrenciler arasında oturması için de Fetih filminin yapımcısı Faruk Aksoy’u arayarak, filmdeki oyunculardan iki tanesi çocuklarla bir arada olsa, çocuklara sürpriz olur dedim. Fatih’i ve Ulubatlı’yı oynayan sanatçılar olabilir dedim. Gelecek sanatçıların ne konuşma yapmasını istedik ne de baş konuk olacak dedik. Sadece öğrenciler arasında oturacaklardı. Bu kadar çok izlenen bir filmin oyuncuları da öğrencilere sürpriz olacaktı. Konu bundan ibarettir. Ne Vali bey ne de Belediye başkanımız kendisini davet etmiş değil. Böyle bir sosyal etkinlik üzerinden şov yapmasını kınıyorum.’’