Devrimin gemisinde alkol su gibi...

Devrimin gemisinde alkol su gibi...
Devrimin gemisinde alkol su gibi...

Aurora?daki parti üzerine, ?Oligarklar Lenin?in (solda) mezarında bile parti yapar!? yorumu yapıldı.

Rus zenginleri, Lenin'in kemiklerini sızlattı! Ekim Devrimi'nin sembol gemisi Aurora'daki parti tepki çekti

MOSKOVA - Ekim Devrimi’nin sembolü Aurora gemisi Rus zenginlerinin partisine ev sahipliği yaptı. Efsanevi geminin, bara dönüştürülmesi tepki çekti. Rusya’nın en zengini Mikhail Prokhorov, Ekonomi Forumu’nun ardından Aurora’da milyarderlere ve üst düzey yetkililere parti verdi. Davetliler arasında başbakanlık temsilcisi Ilya Klebanov, bira devi Oleg Tinkov, popüler sosyal ağ sitesi ‘odnoklassniki.ru’nun başkanı Nikita Sherman, votka devi Rustam Tariko, St. Petersburg valisi Valentina Matviyenko yer aldı. Davetliler alkolün ateşini Neva Nehri’nde attı.
Bir zamanlar Rus donanmasının amiral gemisi olan Aurora, şu anda müze olarak kullanılıyor. Eski donanma kaptanı Igor Kurdin, “Müzenin ziyarete kapalı olduğu zaman gerçekleşen her şeyin sorumluluğu donanma ve mürettebata aittir. Aurora’nın bara dönüştürülmesi çok acı” dedi. Gaziler, oligarkların Lenin’in mezarında bile parti yapabileceklerini söyledi. Partinin, izin alınmadan yapıldığı ortaya çıktı. 

Aurora’nın mürettebatı da devrimdeydi...
Aurora Birinci Dünya Savaşı’nda Baltık Denizi’nde görev yapmıştı. 1916’da onarım için o zaman Petrograd olan St Petersburg’a getirildi. Mürettebatın bir bölümü 1917 Şubat Devrimi’ne katıldı. Gemide devrim komitesi oluşturuldu, mürettebatın çoğu Bolşeviklere katıldı. 25 Ekim 1917’de Aurora’nın denize açılmasına izin verilmemesi kıvılcımı ateşledi. Geminin güvertisedeki topların Kış Sarayı’na çevrilmesi Ekim Devrimi’nin son aşamasının başlangıcı oldu. Aurora’nın mürettebatı saldırıda yer aldı. (News From Russia)