'Diana'da son perde

Prenses Diana'nın ölüm dosyası yeniden açılıyor. Dünyanın en çok satan cinayet kitapları yazarı olan AmerikalıPatricia Cornwell'in,Galler Prensesi Diana'nın ölümüyleilgilisır perdesini aralayabilecek deliller bulduğu öne sürüldü.

LONDRA - Prenses Diana'nın ölüm dosyası yeniden açılıyor. Dünyanın en çok satan cinayet kitapları yazarı olan AmerikalıPatricia Cornwell'in,Galler Prensesi Diana'nın ölümüyleilgilisır perdesini aralayabilecek deliller bulduğu öne sürüldü.
Cornwell ile yapılan bir röportaja yer veren The Sunday Telegraph, yazarın altı ay boyunca Paris'te, Diana ve Dodi el-Fayed'in trafik kazasında ölümleri üzerine araştırmalar yaptığını ve yeni bir delile ulaştığını belirtti. Cornwell'in bu önemli delili, 30 Ekim'de Amerikan ABC kanalındaki 'Prime Time Thursday' adlı programda açıklayacağını da duyuran gazete, şunları yazdı:
'Hamile değildi'
"Ünlü yazar Paris'te belli ki, doğrudan prensesin otopsisini yapan kişilerle görüşme olanağı yakalamış ve anlaşılıyor ki, açıklayacağı bazı gerçekler prensesin yaşamını kaybettiği kazadan bu yana kesilmeyen dedikodulara noktayı koyacak.Cornwell'in özellikle Prenses Diana' nın öldüğü sırada üçüncü çocuğuna hamile olduğuna dair söylentileri ortadan kaldırmayıbaşarabileceğine inanılıyor."
Cornwell ile yapılan bir röportaja da yer veren gazete, yazarın geçirdiği altı aylık araştırma sürecini 'son derece acı' bir dönem olarak değerlendirdiğini söylediğini yazdı.
Cornwell'inDiana'ya karşı duyduğu hayranlık vesaygınınaraştırma sırasında daha da arttığını söylediğine dikkat çeken gazete, Cornwell'in "Onu tanıyamadığım için üzgünüm" sözlerini aktardı.
Yazar, önemli birçok bilginin nasıl göz ardı edildiğine hayret ettiğini de belirtti. Cornwell, kimlerle görüştüğünü ve elde ettiği bulguları açıklamaya yanaşmadı, fakat gün ışığına çıkardığı noktalardan birini anlattı: "Yapılan araştırmalar çarpmadan önce, şoför Henri Paul'un frene basmadığını ortaya koyuyor."
Bu arada Cornwell'in çevresine göre, yazarın olayla ilgili görüşü, 'trajik bir kaza' olduğu yönünde. Cornwell, iki yıl önce, sanatçı Walter Sickert'ın 'Karındeşen Jack' olduğundan emin olduğunu açıklamıştı. Yazarın kitaplarından 100 milyon dolar kazandığı sanılıyor. (aa, bbc)