Diana'dan 'Kazaya kurban gidebilirim' mektubu

Diana'dan 'Kazaya kurban gidebilirim' mektubu
Diana'dan 'Kazaya kurban gidebilirim' mektubu

Diana ve sevgilisi El Fayed 1997 yazında trafik kazasında ölmüştü.

Haber: AYNUR TATTERSALL / Arşivi

LONDRA - Prenses Diana ve sevgilisi Dodi El Fayed’in ölümü üzerindeki sır perdesini aralayacak olan mektubun, İngiliz polisi tarafından bugüne kadar gizlendiği öne sürüldü.
İngiliz Daily Express Gazetesi’ndeki habere göre, Prenses Diana, ölümünden üç yıl önce 1995’te bir trafik kazasına kurban gideceği yönünde bir mektup yazmış. Diana uşağı Paul Burrell’a yazdığı mektupta, Prens Charles’ın otomobilinin kaza yapması için plan yaptığını ve frenlerini bozabileceğini belirterek eşini kendisini öldürtmeye çalışmakla suçluyor.
Prenses, Prens Charles’tan boşanmasından 10 ay sonra gönderdiği mektupta, “Prens Charles, benim otomobilimin bir kaza yapması için plan yapıyor. Bu frenlerimin bozulması, lastiklerimin indirilmesi olabilir. Charles bu komployu Camilla Parker ile evlenebilmek için yapacak” diye ifade ediyor. Prensesin ‘Ölüm Mektubu’nun İngiliz polisi tarafından gizlendiğini iddia eden gazete, polisin Diana’nın ölüm mektubunu neden gizlediğinin araştırılması ve bazı soruların cevaplandırılması gerektiğini yazdı.
Prensesin 10 yıl boyunca uşağı, arkadaşı ve sırdaşı olan Paul Burrell, 2003’te Diana’nın hayatını anlatan ‘Kraliyet Görevi’ isimli bir kitap yayımlamıştı. Tartışmalar yaratan kitapta Burrell, Charles’ın isminin geçtiği yerleri gizleyerek mektubu yayımlamıştı. Mahkemeye mektubun orijinal hali sunuldu. Şimdi herkes mektup sonrasında Prens Charles’ın suçlu koltuğuna oturup oturmayacağını merak ediyor.