DiCaprio'dan kaplanlara 1 milyon dolar

DiCaprio'dan kaplanlara 1 milyon dolar
DiCaprio'dan kaplanlara 1 milyon dolar
Ünlü aktör kaplanlar için binbir zorluğa katlandı, Rusya Başbakanı duygulandı: Adam gibi adam!

Amerikalı aktör Leonardo DiCaprio, ‘Şimdi Kaplanları Kurtaralım’ kampanyası için yıl boyu birlikte çalıştığı Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı’na (WWF) 1 milyon dolar (yaklaşık 1.48 milyon TL) bağışta bulundu. WWF’nin yönetim kurulu üyesi DiCaprio’nun bağışı, avlanmaya karşı çabalar ve kaplanlar için çok gerekli olan ormanların korunması için harcanacak.
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, ülkesinin ev sahipliğinde 13 ülke temsilcilerinin katılımıyla kaplanlar için yapılan toplantıya katılan DiCaprio’nun buraya ulaşabilmek için yaşadığı sıkıntılara da değindi. 

Rusya yollarında eziyet
DiCaprio’nun yolcusu olduğu Moskova seferini yapan Delta Havayolları uçağı, pazar günü New York’taki John F. Kennedy Havalimanı’na dönmek zorunda kalmış, daha sonra kullandığı özel jeti de şiddetli rüzgar nedeniyle yine yakıt almak için Finlandiya ’ya inmişti. Putin, “Bay DiCaprio’nun yaşadığından sonra kimse yeniden uçağa binmek istemezdi. Biz Rusya’da böyle birine ‘Adam gibi adam’ deriz” dedi. Putin, vahşi hayat ve kaplanların korunması, böyle insanların elinde olursa kesinlikle başarılı olacaklarını söyledi.
Rusya’nın ikinci büyük kenti St. Petersburg’da toplanan 13 Asya ülkesinin temsilcileri, soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan kaplanları kurtarmak için ortak deklarasyona imza attı.
Dünyadaki kaplan sayısını 2022’ye kadar iki katına çıkarma taahhütlerini ortaya koyan imzacı ülkeler kaplanlar için uygun yaşam koşullarının oluşturulmasıyla kaçak avcılığı ve yasadışı ticareti önlemeye çalışacak. Kaplanların sayısı 100 yıl içinde avcılar ve yaşam alanlarının kaybolması nedeniyle yüzde 95 oranında azalarak 3 bin 200’e düştü. (aa)


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Avcılar

  ,

  Finlandiya

  ,

  hayat