Dice Kayek Albert Museum'da

Dice Kayek Albert Museum'da
Dice Kayek Albert Museum'da
Dice Kayek 'Istanbul Contrast' koleksiyonuna ait 3 parca ile dünyanın en prestijli tasarım müzesi addedilen Victoria & Albert Museum'ın düzenlediği 2013 Jameel Prize'in kısa listesine seçilen 10 sanatçı ve tasarımcıdan biri oldu.

Dice Kayek'in 2009’da Paris Ritz Bar'da baslayan ve Musée Des Arts Decoratifs, Istanbul Modern ve Amsterdam Museum'da sergilenen 'Istanbul Contrast' serüvenine bir yenisi daha eklendi.

Ünlü mimar Zaha Hadid'in başkanlığında 5 jüri üyesinin oluşturduğu kurul tarafından belirlenen kısa liste dünyanın çeşitli ülkelerinden aday gösterilen 270 sanatçı/tasarımcı arasından seçildi. Kısa listeye seçilen sanatçı ve tasarımcıların işleri 11 Aralık 2013 - 27 Nisan 2014 tarihleri arasında Victoria & Albert Museum'da sergilenecek.

V&A Müzesi Direktörü Martin Roth, Kısa Liste'de yer alan çağdaş tasarımcılar ve sanatçıların çalışmalarının, çeşitlilik arz etmekle beraber istisnasız hepsinin İslam kültür ve geleneklerinden esinlenilmiş modern yorumlar olduklarını belirtti. Sergi, Arap tipografisi ve kaligrafisinden, İstanbul 'un Aya Sofya'ndan esinlenilmis moda tasarımlarına, video enstalasyonundan, narin ve keskin minyatür çizimlerine kadar, birbirinden farklı çalışmalara yer vermekte. Jameel Prize'i kazanan tasarımcı/sanatçı 10 Aralık 2013 tarihinde açıklanacak.

Jüri, Dice Kayek'in 'Istanbul Contrast' koleksiyonunda yer alan 19 couture tasarımı arasından, İstanbul'un İslam mirasını en iyi yansıtan, mimari, sanat ve kültürel zenginliğinden esinlenerek tasarladığı 3 parçayı seçti. Osmanlı giyim kültürünün statü, onur ve güç simgesi olan kaftanın modern yorumu el dokuma lame brokar'dan oluşan 'Kaftan'. Sultan Ahmet Cami'sinin kubbe mimarisini anımsatan ve tamamen elle katlama tekniği ile koton organdiden yapılmış 'Kubbe', Aya Sofya'nın iç mimarisinden esinlenerek üzeri 6622 adet antik üfleme cam boncuklarla elde işlenmiş beyaz saten düşes ceket 'Aya Sofya'.