Dice Kayek'e tasarım onuru

Dice Kayek'e tasarım onuru
Dice Kayek'e tasarım onuru
Dice Kayek markası, dünyanın en önemli tasarım müzesi olarak gösterilen Londra'daki Victoria & Albert Müzesi'nin 'Jameel Prize' ödülünü kazandı.

Moda tasarımcısı kardeşler Ece ve Ayşe Ege’nin markası Dice Kayek, ‘Istanbul Contrast’ koleksiyonundan ‘Ayasofya’, ‘Kubbe’ ve ‘Kaftan’ isimli tasarımlarıyla, dünyanın en önemli tasarım müzesi olarak gösterilen Victoria & Albert Müzesi’nin Jameel Prize ödülünü kazandı. Londra’da gerçekleşen törende tasarımcı ikiliye ödülleri takdim edilirken, Dice Kayek markası bu onura layık olan ilk moda evi oldu.
Markanın tasarımlarıyla diğer finalistlerin eserleri, 21 Nisan’a kadar müzede sergilenecek. Hemen ardından sergi, dünyanın farklı müzelerinde gösterilecek.
Öte yandan ISTANBUL’74’ün kreatif direktörlüğünü üstlendiği ‘Dice Kayek Istanbul Contrast’ kitabı; sanat, tasarım ve zanaatı bir araya getirerek, Elif Şafak’ın anlatımı ile Dice Kayek’in İstanbul ’unu görsel bir masala dönüştürüyor. Modanın geçici doğasının ötesine uzanan koleksiyon, İstanbul’un geçmiş ve geleceğini heykelsi elbiselere dönüştürüyor. Öte yandan ISTANBUL’74’ün ev sahipliğinde Londra The Arts Club’ta gerçekleştirilen özel bir davetle hem kitabın tanıtımı yapıldı hem de alınan ödül kutlandı. ISTANBUL’74’ün kurucusu Demet Müftüoğlu Eşeli, Dice Kayek markasının kurucuları Ayşe ve Ece Ege ile Elif Şafak’ın da katıldığı davet, moda ve sanat dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getirdi. Bu arada Istanbul Contrast, Victoria & Albert Müzesi’nde satışa sunuluyor.

Fransa’dan tüm dünyaya

Dice Kayek markası Ayşe ve Ece Ege kardeşler tarafından 1992 yılında Paris’te kuruldu. Markanın dönüm noktası ise Paris’te düzenlenen PAP fuarı oldu. Tasarımcılar, ünlü moda evleri ve mağaza zincirlerinin dikkatini bu fuarda çekti. Ege kardeşler, 2003 yılında yine Fransa’da moda alanında ‘altın kadın ’ ödülüne layık görüldü. Tasarımcılar, Türkiye ’de Ayaydın grubu ile birlikte sade ve şık tasarımlarıyla tanıdığımız ‘machka’ markasını kurdu. İkili, Türkiye’de endüstriyel tasarıma da imza attı ve 2009 yılında yine çok konuşulan Uludağ premium adlı maden suyu şişesinin tasarımını yaptı. Dice Kayek tasarımları 35 ülkede seçkin butiklerde satışa sunuluyor.