Diğerlerinin bir tık ötesinde

Diğerlerinin bir tık ötesinde
Diğerlerinin bir tık ötesinde
Haftanın Türkiye yapımı bir filmi de 'Çanakkale: Yolun Sonu'...

Haftanın Türkiye yapımı bir filmi de ‘Çanakkale: Yolun Sonu’. Kemal Uzun imzalı film, basın gösterimi yerine yemekli bir davetle sinema yazarları karşısına çıkartıldı. Biz de bu davette bulunan Mevlüt Tezel’in Sabah gazetesindeki köşesinden filmle ilgili değerlendirmelerine başvuruyoruz:
‘Çanakkale: Yolun Sonu’, en iyi Çanakkale filmi ama neye göre iyi? Bu sezon gösterime giren ‘Çanakkale Çocukları’ ve ‘Çanakkale 1915’e göre çok iyi mesela. İlkokul çocuklarına tarih dersi verir gibi öykü anlatmıyor. ‘Enemy at the Gates’e benzer, iki keskin nişancının öyküsünü gayet sürükleyici bir dilde anlatıyor.

Diyaloglar da ‘Çanakkale 1915’teki gibi didaktik değil. Berrak Tüzünataç hariç oyunculuklar da iyi. Umut Kurt yine her rolün üstesinden gelebileceğini göstermiş. Gürkan Uygun, sadece ‘Kurtlar Vadisi’nin ‘Memati’si olarak kalmayacağını kanıtlamış, müthiş gerçekçi oynamış.

Türkiye standartlarını göz önüne alırsak, görsel efektler de iyi. En azından diğer iki filmdeki gibi bilgisayar oyunlarına benzemiyor. Savaş sahneleri idare eder; bilgisayar teknolojisiyle asker çoğaltma kolaycılığına kalkışmamışlar, büyük bir figüran ordusu rol almış. Filmin girişi ve finali görsel açıdan çok iyiydi.
Baştaki soruya dönersek; ‘Çanakkale: Yolun Sonu’ neye göre iyi? Bu sezon izlediğimiz iki fiyaskoya göre iyi ama Mel Gibson’lı ‘Gelibolu’ya göre ise çok vasat. Hatta senaryo açısından 1964 yapımı ‘Çanakkale Aslanları’ndan bile geride. Savaşı, her iki cepheden insani bir şekilde ele almıyor. Senaryoda yeterince sürpriz yok... Diyaloglar didaktik değil ama çok yavan. Savaş filmi çekmek zaten zor bir iş. Filmdeki çarpışma sahnelerinde büyük emek harcandığını hissediyorsunuz ama senaryo ve diyaloglar neden bu kadar basit kalmış, anlamadım doğrusu.

İngiliz ve Anzak karakterleri çok karikatürizeydi. Bu hastalık, tarihi Türk filmlerinin genelinde var zaten; düşman hep aptal, beceriksiz ve duygusuz yansıtılıyor. Oysa ‘Çanakkale Savaşı’, tarihe centilmenlerin savaşı olarak geçmişti!