Dikkat! Otelde casus var...

Audrey Bakx, Eline Jongsma, Sacha Tyagi, Manu Tau...
Haber: MELİS DANİŞMEND / Arşivi

Audrey Bakx, Eline Jongsma, Sacha Tyagi, Manu Tau... Dört farklı şehirde doğup sonunda eğitimleri için Amsterdam'da buluşan dört genç sanatçı. Conrad'da 15 Eylül'e kadar izlenebilecek Spyhole adlı sergi için geçen sene İstanbul'a gelen ve otelin yenilenmesi sırasında bizim görmediğimiz bir sürü bölüme giren 'casuslar', ilk sergilerinde beş yıldızlı bir otelin iç yüzünü gösteriyorlar.
Otelin yenilenme sürecini görüntülemek için neden sizi seçtiler?
Sacha: Sanırım okuduğumuz okul ve yaptığımız işler sebebiyle.
Audrey: Babam otelin müdürü. Eline, Sacha ve Manu da benim okuldan arkadaşlarım. Sanırım hep birlikte ilginç bir şeyler yapabileceğimizi düşündü.
Ne gibi çalışmalar yaptınız?
Eline: Ben otel personelinin fotoğraflarını çektim. Doğal olması için nereye bakmaları, nasıl oturmaları gerektiği konusunda onları yönlendirdim. Çok kolay olmadı tabii.
Manu: Burada deyim yerindeyse bir personel ordusu var ve çalışmamızda onları göstermek istedik. Ben de siyah - beyaz ve çok ince posterler hazırladım. Bunlar sütunların içinde kayboluyor.
Sacha: Ben otelin büyüklüğünü ve dış görünüşün bazen ne kadar gerçeklikten uzak olduğunu göstermeye çalıştım.
Audrey: Benim için önemli olan buradaki ayrıntıları gösterebilmekti. Fotoğraflar çekip çizimler yaptım.
Otelde bizim görmeyip de sizin gördüğünüz neler var?
Eline: Burası heybetli görünüşünün ardında bir fabrika.
Manu: Ve biz de her tarafını görme imkanı bulduk. Örneğin her iki kat arasında bir kat kadar boşluk var. Tüm kanalizasyon boruları, havalandırma oradan geçiyor.
Sergi sizin için nasıl bir deneyim oldu?
Manu: Geçen sene temmuz ortasında buraya gelip bir hafta kaldık. Amsterdam'dan buraya gelmek radikal bir değişiklikti. Türkiye'ye ilk gelişimizdi. Bir yıllık bir çalışma süremiz vardı.
Eline: Bu hepimizin ilk sergisi. Fotoğraf seçiminden prezantasyona, davetiyeden katalog tasarımına kadar her şeyi biz yaptık. Kendi adıma, bir sene önceki çalışmalarımı sergilemek ilginçti çünkü düşüncelerimde değişiklikler oldu.
Sacha: Bu bir fotoğraf sergisi değil. Aslında o amaçla yola çıktık ama değişik bir hal aldı. Hatta sergileme konusunda epey kafa yorduk. Umarız insanlar gördüklerinden memnun kalır.
Audrey: Babam bize otelin fotoğraflarını çekme fırsatı verdi ama teknik olarak her türlü kararı biz verdik. Ben daha önce burada yaşadım, o yüzden mekanı biliyordum ama diğerleri için değişik bir deneyim oldu.
Kaç yaşındasınız?
Audrey ve Eline: 21.
Sacha: 27.
Manu: 26.
Gelecek için planlarınız nedir?
Sacha: Hepimiz öncelikle mezun olmayı planlıyoruz. Daha sonra kendi alanlarımızda çalışmaya devam edeceğiz.
Serginin adı neden Spyhole?
Eline: Biraz casus gibi hissettik kendimizi burada.
Manu: Otelin mutfağına kadar her yerine girme imkanı bulduk.
Sacha: İnsanlar sergiyi izlemek için geldiğinde bu otelle ilgili daha önce görmedikleri şeyleri görebilecekler. Bir nevi sahne arkası gibi.

 • Manu Tau
  Hong - Kong doğumlu. Cenevre ve Paris'te Fransız Edebiyatı üzerine öğrenim gördü. Şu anda Gerrit Rietveld Akademisi'nde Grafik Dizayn üzerine öğrenim görüyor.
 • Sacha Tyagi
  İskoçya'nın Glasgow şehrinde doğdu. Annesi İskoç, babası Hintli. Fotoğrafçılık, freelance basın ve röportaj fotoğrafçılığı üzerine öğrenim gördü. Gerrit Rietveld Akademisi Resim-Heykel Bölümü öğrencisi.
 • Audrey Bakx
  Lüksemburg doğumlu. Babası Hollandalı, annesi Fransız. Amsterdam Gerrit Rietveld Akademisi Mücevher Tasarımı Bölümü'ne girmeden önce Londra, Brüksel, Düsseldorf ve İstanbul'da yaşadı.
 • Eline Jongsma
  Hollanda doğumlu. Amsterdam Gerrit Rietveld Akademisi Fotoğraf Bölümü'ne girmeden önce Salt Lake City'de okudu.