Diktatörlerin ortak yanı: Franco da tek testisliymiş

Diktatörlerin ortak yanı: Franco da tek testisliymiş
Diktatörlerin ortak yanı: Franco da tek testisliymiş

Franco bir testisini 1916?da kaybetmiş.

LONDRA - Hitler’le Franco’nun ortak yanları sadece faşist ve diktatör olmaları değilmiş. İspanyol diktatör Franco da tıpkı Nazi lideri Hitler gibi tek testisliymiş.
General Francisco Franco hakkında yazılan yeni bir kitap, faşist diktatörün tek testisli olduğunu ortaya koydu. Temmuz 1916’da orduda yüzbaşı rütbesindeyken savaşta karnının altından yaralanan ve tek testisini kaybeden Franco’nun kızı Carmen Franco, 1926’da dünyaya geldi.
Gerçek, Franco’yu ameliyat eden ürolog Antonio Puigvertto’nun torunu Dr. Ana Puigvert’in olayı tarihçi Jose Maria Zavala’ya anlatmasıyla ortaya çıktı.
Tarihçilere göre, Hitler’in testisini kaybettikten sonra doktora sorduğu ilk soru, “Çocuk sahibi olabilecek miyim?” olmuştu. Franco’ysa ameliyat sırasında çok acı çekmiş. 1936’da İspanya İç Savaşı’na yol açan askeri ayaklanmayı ilan eden Franco, faşist Falanj Partisi’nin liderliğini üstlendi. Üç yıl sonra Nazi Almanya’sı ve faşist İtalya’nın da desteğini alarak savaşı kazanıp diktatörlük kurdu. Ülke, Franco’nun 1975’teki ölümünün ardından demokratik rejime geçti. (bbc)