Dileyene Chick Corea, dileyene Katie Melua

Dileyene Chick Corea, dileyene Katie Melua
Dileyene Chick Corea, dileyene Katie Melua
İstanbul Caz Festivali'nde gerçekleşecek yedi konser açıklandı. Aralarında Katie Melua, Manu Katche ve Chick Corea da var.

21. İstanbul Caz Festivali’nin ilk sürpriz isimleri belli oldu. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı; Katie Melua, Hugh Masekela, Manu Katche-Richard Bona, Chick Corea-Stanley Clarke, Danillo Perez-John Patitucci-Brian Blade, Brad Mehldau-Mark Guilliana ve Cecile McLorin Salvant’ın konserlerini duyurdu. Biletler bugünden itibaren satışta.
1-14 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalin ilk açıklanan ismi Children of the Light Trio’su oldu. Günümüzün en iyi caz piyanistlerinden biri kabul edilen Danillo Perez, Amerikalı bas üstadı John Patitucci ve Joni Mitchell, Marianne Faithfull gibi isimlerle çalışmış davulcu Brian Blade’den oluşan trio, 4 Temmuz’da İstanbul Erkek Lisesi’nin bahçesinde sahne alacak.
7 Temmuz’da ise santralistanbul kıyı amfisinde, perküsyonu ile büyüleyen Manu Katché, caz müziğinin yaşayan en iyi basçılarından Richard Bona, Avrupa caz sahnesinin önemli saksafoncusu Stefano di Battista ve yetenekli piyanist Eric Legnini’den oluşan grup ilk defa bir araya gelecek.
2011 yılında bir araya gelen piyanist Mehldau ile davulcu Mark Guilina’nın oluşturduğu Mehliana grubu da 8 Temmuz’da, Haliç Kongre Merkezi’nde olacak. 19.30’daki bi konserin ardından 21.30’da ise basgitarda Stanley Clarke ve piyanoda Chick Corea birlikte sahne alacaklar.
Henüz 19 yaşındayken İngiltere listelerinde ilk ona giren iki albüme imza atan, 56 Platinum albüm ödüllü, besteci ve söz yazarı Katie Melua, 10 Temmuz akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde olacak.
Billie Holliday ve Ella Fitzgerald gibi isimlerle kıyaslanan 25 yaşındaki genç yetenek Cecile McLorin Salvant ise 11 Temmuz akşamı Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde seyirci ile buluşacak.
Son olarak da geçen sene UNESCO’nun düzenlediği etkinlikte Aya İrini Müzesi’nde ‘Uluslararası Caz Günü’nde konser veren Grammy Ödüllü trompet ustası, Güney Afrikalı yaşayan efsane Hugh Masekela ve ekibi 14 Temmuz’da Ortaköy Feriye Restaurant’ta konser verecek.
Konser biletleri bugünden Biletix satış sistemi ve ana gişe İKSV’den satışa çıkıyor.