Dingin müzik arıyorsanız

Dingin müzik arıyorsanız
Dingin müzik arıyorsanız
Robin Guthrie, enstrümantal solo albümlerini sahneye taşıdığı üçlüsü ile bu akşam 21.30'da Borusan Müzik Evi'nde sahne alıyor

YAPRAK MELİKE UYAR

Kendine özgü stili ile 80’li yıllarda shoegaze ve dream pop akımlarına öncü olmuş Cocteau Twins grubundan tanıdığımız Robin Guthrie; enstrümantal solo albümlerini sahneye taşıdığı üçlüsü ile 19 Ocak Cumartesi akşamı 21.30’da Borusan Müzik Evi’nde sahne alıyor. Solo çalışmalarında bol ekolu elektronik seslerin, çok katmanlı gitar melodileri ile birleştiği üretimi ile dingin atmosferler yaratan müzisyenin beşinci solo albümü ‘Fortune’ 15 Ocak’ta yayınlandı.
Robin Guthrie’nin kendisi ile özdeşleşen, yoğun pedal kullanımı ve stüdyo efektleri ile işlediği karmaşasız melodilerinin Cocteau Twins günlerinde melankolik, akışkan ve dünyevilikten uzak çağrışımları; olgunluk çağında yayınladığı albümlerde yerini sükûnete bırakıyor. Son albümü ‘Fortune’da yer alan parçaları basta Steve Wheeler ve davulda Antti Makinen’den oluşan üçlüsü ile seslendirecek olan müzisyenin bu akşamki performansı Cocteau Twins hasreti çekenler için olduğu kadar; müzikal benzerliği sebebiyle Mogwai ve God is an Astronaut gibi post- rock topluluklarına düşkün olanlar için de heyecan verici.
Henüz 19 yaşındayken bir punk kulübünde DJ’lik yaparken tanıştığı Elizabeth Fraser ile kurduğu Cocteau Twins grubu, 1980’li yıllarda post punk ve gothic rock’tan kökenlerini alırken bir yandan da dönemin müzik akımları ile mesafesini koruyarak tamamen kendine özgü bir sound yaratmayı başarmıştı. Topluluğu bu denli özel kılan, Elizabeth Fraser’ın odayı zerafetle dolduran soyut soprano sesinin ve Robin Guthrie’nin sürükleyici rifflerini gitardaki tını arayışları ile tamamladığı tılsımlı müzikti. Topluluğun 90’ların ikinci yarısında dağılmasından sonra Robin Guthrie bir dönem, eski Mono solisti Siobhan De Maré ile kurduğu Violet Indiana ile müzik çalışmalarına devam etti. Ayrıca ambient müzik bestecisi Harold Budd ile Cocteau Twins günlerine dayanan işbirliği, topluluk dağıldıktan sonra da devam etti; ikili birlikte ambient müzik albümleri yayınladılar ve Gregg Araki’nin ‘Mysterious Skin’ filminin müziklerini yaptılar.
Robin Guthrie’nin gitara yaklaşımı ve yarattığı atmosferik ses evrenleri yaklaşık otuz yıldır yer aldığı çeşitli projelerle dinleyicileri olduğu kadar ardından gelen müzisyenleri de etkisi altına almaya devam ediyor.
19 Ocak Cumartesi akşamı, İstanbul ’a güzel müziği taşıyan iki kurum Borusan Müzik Evi ile Kod Müzik işbirliğinde gerçekleşecek olan Robin Guthrie Trio konseri 21.30’da başlıyor.


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Rock

  ,

  Müzik

  ,

  kurum

  ,

  Uzak