@omererbil

'Diploma skandalı'nda yeni perde: 'Yeni mi duydunuz?'

'Diploma skandalı'nda yeni perde: 'Yeni mi duydunuz?'
'Diploma skandalı'nda yeni perde: 'Yeni mi duydunuz?'
Yıllardır kanıksanan diploma kiralama yöntemini eleştirmemiz bazı çevrelerce alay konusu edilmiş...
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Kiralık diploma skandalına yapılan açıklama ve yorumlara şaşmamak mümkün değil. Meğer diploma kiralamak o kadar yaygın bir hal almış ki, bunu haber yapmamız bile insanları şaşırtır duruma gelmiş. Bu durumdan yeni haberdar olmamız onlarda büyük bir şaşkınlığa neden olmuş. Yıllardır kanıksanan diploma kiralama yöntemini eleştirmemiz bazı çevrelerce alay konusu edilmiş. Şöyle ki…

Tüm Restoratörler ve Konservatörler Derneği Başkanı Nazım Can Cihan Radikal’in haberiyle ilgili şöyle yorum yapıyor:

“İnanamıyorum, tam bir rezalet. Diploma kiralamışlar, hem de Ankara 'da. Hayır, o değil de vicdan ve etik kiralamasalardı iyiydi... Ya, bırakın efendim, sanki bilmiyordunuz bu işlerin böyle olduğunu. Ankara’da bu işin olsa olsa arşivi olur, merkezi falan olacak bir yer değil. Ankara'daki bir derneğe sataşmak adına haberi böyle sürdürmek nedir? Mesleğe başladığım 2002 yılından beri tanık oluyorum bu duruma. Denetleyici kurumların bildiği, kolaylık olarak sunduğu, sevk ettiği bu durum için, dişinizin geçtiği diplomasını kiralayan restoratöre, sanat tarihçiye, arkeoloğa, mimara ve mühendise sataşıp onları linç edeceğinize, adınız ve mesleğiniz kadar iyi bildiğiniz bu sistemin nasıl düzeltileceğini konuşun. Okuldaki hocasıyla ihalede yarışan adamdan hangi etik kurallara sadık kalmasını bekleyebilirsiniz. Denetlediği işe süper gizli taşeron olandan, bu işte çalışandan vicdan bekleyeceğiz öylemi. Evet, bir sorundur bu ciddi de bir sorundur, görmezden gelmemeliyiz ama yeni öğrenmiş gibi de yapmayın hiç samimi görünmüyorsunuz. Sahiplenen varsa oturup konuşalım ama sadece konuşmayalım!”

Başkanımız bu durumun yıllardır sürdüğünü, şaşılacak bir durum olmadığını belirterek diploma kiralamanın pek de öyle etik dışı bir şey olmadığını söylüyor. Heyhat bunu söyleyen bir sivil toplum kuruluşu başkanı. Kimdir diye şöyle bir internette taradım. Adını Emek Sineması ve Gezi eylemlerinde duyurmuş. Emek sinemasının yıkılmasına karşı çıkmış. İyi de yapmış. Kendi meslek etiğine ve meslektaşlarına da sahip çıkmasını beklerdim. Lakin bilmemekle hata ettiğimiz diploma kiralama uygulamasının rutine bağlanmış olması onu meşru kılmaz. Bir STK başkanı olarak, hem kendi meslektaşlarına hem de diğer meslek erbaplarına, bu uygulamanın etik olmadığını her fırsatta dile getirmesi beklenir.

Derneğin amaçlarına baktım... “Meslek disiplini ve ahlakını korumak” şeklinde bir bölüm de yer alıyor. Diplomayı kiraya vermeyi etik bulan, yıllardır sistemin böyle çalıştığını bilen ama tek söz etmeyen ve bununla mücadele etmeyi bırakın, mücadele edenlere sallayan bir STK başkanı. Hani bir önceki yazıda da ifade etmiştik ya, “Böyle başa böyle traş!”

Arkeolojik kazılara ve arkeoloji bilimine çıkardığı kitaplar ve süreli yayınlarla büyük destek veren Arkeoloji ve Sanat Dergisi’nin sahibi arkeolog Nezih Başgelen sosyal medyada yapılan yorumları ve açıklamaları ibretle okuduğunu belirtiyor. Üniversite ve STK’ların bu durumu normal karşılamalarına şaşıran Başgelen, ‘Kiralık diplomalar ve restorasyon projeleri’ hakkında, meslek etiği açısından şu açıklamayı yapma gereği duydu:

“Arkeolojide ve ilgili restorasyon projelerinde yapılan işlerin meslek etiğinin; ilkeleri, değerleri ve standartları açısından her yönüyle irdelenmesi, sorgulanması ve değerlendirilmesi gayet doğal ve gereken bir eylemdir. Ülkemizin her tarafında tarihi miras değerleri üzerinde hızla yürütülen restorasyon projelerinde yaşanan sayısız olumsuzluklar artık bu projeleri parayla tahribat uygulamalarına dönüştürmüştür. Bu durumun diğer bir sonucu da ilgili akademik ve kamusal alanda yaşanan yozlaşmalardır. Bu durum sari bir hastalık gibi ilgili Kurullardan başlayarak tüm tarafları yapısal ve işlevsel olarak etkisi altına aldığı görülmektedir. İlgili koruma kurullarında, belediyelerde, üniversite bölümlerinde, kamu kurum ve kuruluşlarında yaşanan bu olumsuzluklar, hukuk sistemini yakından ilgilendirdiği kadar; ahlaki boyutta, ilgili etik disiplinlerini de her açıdan zorlamaktadır. Kiralık diploma skandalına da yol açan bu kiralık diplomaların kullanıldığı binlerce proje, ÇED raporu, restorasyon uygulamaları, bunları kullanan ilgili kişi, kurum ve kuruluşların, yönetimlerinin ciddi prestij ve saygınlık kaybetmelerine yol açmaktadır. Bu olumsuzluklar karşısında, mevcut prosedürler geçersiz, hukuksal düzenlemeler yetersiz kaldığından, etik disiplinini biran önce her yönüyle devreye sokmak gerekmektedir.”


  http://www.radikal.com.tr/127864112786415

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Muhabirin savunma refleksi - Burak T

  Ben mi okuduğumu anlamıyorum, yoksa yazar mı Nazım Can Cihan'ın dediklerini çarpıtıyor? Alıntılanan bölümde diploma kiralamayı etik bulduğunu söylemiyor. Şikayet edilen, muhabirin sorunu en alt seviyedeki kişilere indirgemesi. Benim anladığım kadarıyla muhabirin meseleyi hakkıyla ele almadığını düşünüyor. Haberi yapan kişi de yapıtığı haberi koruma peşinde bu garip yazıyla. Gerek yok.

  Okuduğunu anlayamayan bir yazar - user423843

  Ben de Nazım Beyin beyanatını okudum. Ben farklı anladım, yazar farklı anlamış. Gerçi hiciv yeteneğimizi elimizden öyle bir aldılar ki anlamamız normal. Nazım Bey'i tanırım. Hemen hemen aynı zamanda mesleğe başladık. Etik değerlere ve insan onuruna ne kadar saygılı onu da bilirim. Söylemeye çalıştığı şu. Arkeologlar da restoratörler de kadro bulamadıkları için açlar. Bunun sonucu olarak bazı fırsatçılar bu meslek gruplarının diplomalarını bu şekilde kullanabiliyorlar. Siz arkeolog ve Restoratörleri istihdam edin yine diploma kiralıyorsa kırın konu kanadını. Hoca ile rekabete gelirsek; örnek üzerinden gidelim. Hastaneye gittiğinizde iki seçenek koysalar önünüze, Prof mu yoksa Yard. Doç mu baksın size deseler ve ikisi de aynı para olsa hangisini tercih edersiniz. Konu bu kadar basit. Mesleğe yeni başlayan parlak restoratörlerin önü hocaları tarafından kesiliyor. Pastanın boyutu belli. çok fazla talip olursa dilimler incelir. Hocalar da dilimlerin incelmesini istemiyor.

  ben mi yanlis okudum? - bir.insan

  adam diyor ki "Okuldaki hocasıyla ihalede yarışan adamdan hangi etik kurallara sadık kalmasını bekleyebilirsiniz." bunu etikle ne alakasi var simdi? yarisacak tabi kazanirsa hocasi guru duysun, kaybederse ogrenci ders alsin kendini gelistirsin. ama ne demek ihaleye katilmamak. Oldu ozaman ihaleye negerek var direk hocaya verelim biz bu isi.

  Ahlaksızlık normaldir! - sblgngr

  Yeter ki zülf-i yare dokunmasın. Normal değilse de çıkarıveririz bir kanun normal ederiz..

  Güldürmeyin beni.... - baizzet1925_379

  Bu ülkede daha yeni birisi kiralik diplomasiyla Cumhurbaskani oldu....Diplomanin asli degil kiraligi kiymetli !