'Diren Gezi' diyen tiyatrocuya soruşturma

'Diren Gezi' diyen tiyatrocuya soruşturma
'Diren Gezi' diyen tiyatrocuya soruşturma

Ragıp Yavuz

İstanbul Şehir Tiyatroları yönetimi, Kıbrıs Festivali'nde Gezi'ye destek selamı gönderen Ragıp Yavuz hakkında soruşturma başlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (İBBŞT), geçen eylül ayında düzenlenen Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde, oyun gösterimi sonunda Gezi Parkı Direnişi’ne destek veren konuşması nedeniyle oyunun yönetmeni, aynı zamanda festivalin genel sanat yönetmeni Ragıp Yavuz’a soruşturma açtı. 'Zengin Mutfağı' ile 'Ateşli Sabır' adlı oyunlarla Kıbrıs’taki turneye katılan Yavuz, soruşturmanın İBBŞT Müdürü Salih Efiloğlu tarafından bildirildiğini, konuyla ilgili olarak da yedi gün içinde savunma yapmasının istendiğini söyledi.

Seyirci kendisini slogan atarak selamladığında, "Diren Gezi” diyerek yanıt verdiğini ve bunun da arkasında duracağını vurgulayan Yavuz, ayrıca konuyla ilgili olarak İBBŞT’ye savunma veremeyeceğini, çünkü 'suç'un ne olduğunu anlamakta zorlandığını belirtti.

Yavuz ayrıca “Hukuk devleti olmadığına inandığım bir Türkiye ’de eğer bundan ötürü ceza alırsam bu şaşırtıcı olmaz. ‘Diren özgür ve özerk sanat’ demeye devam ederim” dedi. (Cumhuriyet)