Direnişin bestecisine veda

Direnişin bestecisine veda
Direnişin bestecisine veda

Pete Seeger (solda) Bruce Springsteen'le beraber Obama için verilen konserde de sahne almıştı.

Amerikan folk efsanesi ve tüm kariyerini direnişe adayan Pete Seeger, 94 yaşında öldü.

Marlene Dietrich’ten Joan Baez’e geniş yelpazeden isimlerin, şarkılarını seslendirdiği, Amerikan solu deyince ilk akla gelen isimlerden folk efsanesi Pete Seeger, 94 yaşında hayata veda etti. Sanatçının torunundan yapılan açıklamada Seeger’ın kısa süren bir hastalıktan sonra kaldırıldığı New York’taki hastanede yaşamını yitirdiği bildirildi.
1919’da Manhattan’da doğan Seeger, müziği kadar aktivizmiyle de Amerikan tarihinde yeri doldurulamaz bir konumdaydı. 1950’lerdeki Cadı Avı sırasında hükümet tarafından kara listeye alınan müzisyen, üniversite konserlerine çıkarak dinleyicilerine ulaşmıştı. 1960’lar sonunda yıllar sonra tekrar televizyona çıktığında Vietnam’la ilgili bir şarkısı sırasında yayın kesilmişti. Barack Obama başkan seçildiğinde verilen konserde sahne aldı. Wall Street’i işgal hareketine destek verdi. Bill Clinton, Seeger’ı “Gördükleri hakkında olduğu gibi şarkı söylemeye cesaret eden çetin ceviz bir sanatçı” olarak adlandırıyordu. ‘Where Have All The Flowers Gone’ şarkısı, yıllar içinde bir direniş marşına dönüştü.
Seeger, folk ortamında ismini ilk olarak iki önemli grubun, The Almanac Singers ile The Weavers’ın kurucusu olarak duyurdu. Sendika hareketinin yayılması, din ve ırk ayrımına karşı duruşun gelişmesi gibi meseleleri duyurmak amacıyla bir gazete gibi hareket eden The Almanac Singers, zaman zaman Woody Guthrie, Sis Cunningham gibi folk efsanelerini de bünyesine katıyordu. 1950’lerde The Weavers adıyla yoluna devam eden grup, dönemin paranoyak atmosferinde aynı meseleleri daha dolaylı yollardan ele almak durumunda kaldı. Arka arkaya hit çıkartan grup, McCarthy dönemi cadı avının radyoları da vurması sonucu dağıldı. 1948’de banjo çalan neredeyse herkesin başucu olan bir yöntem kitabı yazan Seeger, ilerleyen yıllarda Meksika orijinli 12 telli gitarda uzmanlaştı. Dönemin basınında solculuğu yüzünden sürekli hedef gösterilen, komite tarafından sorguya alınan Seeger, bu dönemde de hit çıkartmaya devam etti. 1962 tarihli ‘Turn, Turn, Turn’ adındaki bestesi üç yıl sonra The Byrds tarafından büyük bir hite dönüştürüldü. 1965’te Vietnam karşıtı şarkılara yer verdiği ‘Bring ‘Em Home’ albümünü yayımladı. Kolej konserleriyle Joan Baez, Bruce Springsteen gibi isimlerin yolunu açtı. Amerikan folk müziği tarihi ve aktivizm üzerine ‘The Incompleat Folk Singer’ başlıklı bir kitap yayımladı. 1970 ve 80’lerde Woody Guthrie’nin oğlu Arto Guthrie’nin de aralarında bulunduğu isimlerle konserlerine ve aktivizme devam etti.
Etkisi onyıllar boyu devam eden Seeger, ilki 1998 olmak üzere üç Grammy kazandı. 2006’da sadece onun şarkılarından oluşan bir albüm çıkartan Springsteen, Seeger’ı “yaşayan Amerikan müzik arşivi” olarak nitelendirmişti. Kariyeri boyunca Woody Guthrie’den Joan Baez’e birçok isimle sahne alan Seeger’ın 90’ıncı yaşı Madison Garden Square’de Bruce Springsteen, Eddie Vedder, Dave Matthews gibi isimlerin katıldığı bir konser verilmişti.