Dişi bıldırcınların bir bildiği olmalı...

Amerikalı ve Kanadalı uzmanların araştırmasına göre, güçlü ve iddialı erkekler her zaman kazanmıyor.

LONDRA - Amerikalı ve Kanadalı uzmanların araştırmasına göre, güçlü ve iddialı erkekler her zaman kazanmıyor. Çünkü bazı canlı türlerinin dişileri, deneyimleri sayesinde zararlı olabileceğini gördükleri bu erkeklerden uzak duruyor.
Somon balıkları ve bıldırcın gibi bazı türlerde, daha zayıf ve daha az atılgan erkekler, dişilerin birinci tercihi. Kanada'nın McMaster Üniversitesi'nden Alex Ophir, "İnsanlar, daima üstün erkeklerin kazanacağını sanar. Ancak doğada dişiler, kişisel deneyimleriyle, bu tür erkeklerin zararlı olabildiğini öğreniyorlar" dedi. Ophir bu iddiasını, Japon bıldırcınlarını inceleyerek kanıtladı. Yapılan deneyde, dişi bıldırcınların iki erkek arasındaki kavgayı izlemesinden sonra, hepsi bir kafese konuldu. Kafeste bakire dişilerin kazanan erkeği tercih ettiği, daha önce cinsel deneyim geçirmiş dişi bıldırcınların kaybedeni tercih ettiği görüldü.
Kuzey Arizona Üniversitesi'nden evrim biyoloğu Steve Shuster de, dişi somon balıklarının, erken olgunlaşan ve gelişmesi duran, bu yüzden rakiplerinden küçük olan erkekleri seçtiklerini söyledi. Shuster, dişi som balıklarının erken olgunlaşmayı kalite işareti olarak görüyor olabileceklerini belirtti. Ophir, "Dişiler ayrıca, saldırgan erkeklerin tacizinden kaçmak için diğer erkekleri seçebilirler" dedi. Konuyla ilgili makale, New Scientist dergisinde yayımlandı.
(aa, Reuters)