Dişi sayesinde 10 yıl sonra yeniden görmeye başladı

Dişi sayesinde 10 yıl sonra yeniden görmeye başladı
Dişi sayesinde 10 yıl sonra yeniden görmeye başladı

60 yaşındaki kadın torunlarını görecek.

MIAMI - Gözleri 10 yıldır görmeyen Amerikalı kadın dişi sayesinde artık görebiliyor. 60 yaşındaki Sharron Thornton, korneada nadir görülen bir hastalık nedeniyle 2000’de görme yetisini kaybetti. Nakledilen suni korneaları gözleri reddediyordu. Amerikalı cerrahlar bu duruma ilginç bir çözüm buldu. Thornton’un dişinden alınan bir parça, küçük bir plastik lensi tutması için kullanıldı. Gözlere nakledilen lensler, köpek dişleri sayesinde, doku uyumsuzluğunu yenip vücuda uyum sağladı.
60 yaşındaki kadının önce kemikle çevrili köpek dişi çekilerek tıraşlandı. Ardından içine optik silindir eklenebilecek bir delik açıldı. Nakle uygun şekle sokulan diş ve lens bir süre hastanın yanağında ya da omzunda, derisinin altına saklandı. Böylece parçalar birbirine bağlandı. Göz çukurunun da ameliyata hazır hale getirildiği bir dizi işlemden sonra diş ve lens Thornton’un göz merkezine yerleştirildi.
Ameliyat sonrası bandajlar açıldı, Thornton birkaç saat sonra objeleri, yüzleri ayırt edebiliyordu. İki hafta sonra gözleri gazete okuyabilecek seviyeye geldi.
Thornton, bu operasyonu bir mucize olarak nitelendiriyor, “İnsanlar bir hafta boyunca gözlerini kapatıp yaşamaya çalışır, sonra açarsa görmenin nasıl harika bir şey olduğunu benim gibi anlar” diyor. Yeniden gözlerine kavuşan 60 yaşındaki kadın en çok da yedi küçük torununu ilk kez görecek olmanın heyecanı içinde. (afp)