Dişi şempanzenin kalbine giden yol mideden geçiyor!

Dişi şempanzenin kalbine giden yol mideden geçiyor!
Dişi şempanzenin kalbine giden yol mideden geçiyor!
Yiyeceklerini paylaşan erkekler daha fazla seks yapıyor

 

LONDRA - PLos One adlı dergide yer alan bir araştırmaya göre, şempanzeler seks karşılığında birbirlerine yiyecek et veriyor. Çalışmaya göre, erkek şempanzeler avladıklarını seks karşılığında dişi şempanzelere veriyor, böylece etlerini paylaşmayı tercih etmeyen hemcinslerinden daha fazla seks yapıyor. Araştırmacılar bu alışverişin uzun bir süreç olduğunu, dolayısıyla erkekler dişiler üreme döneminde değilse bile avlarını onlarla paylaştıklarını daha sonra cinsel ilişkiye girdiklerini açıkladı. Almanya'daki Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü'nden Cristina Gomes ve ekibi, Ivory Coast'taki Tai Orman rezervindeki şempanzeleri avlanırken ve çiftleşirken gözlemledi. Dr. Gomes, "Avlarını paylaşayan erkeklerin çiftleşme sayısı, dişilerin de kalori miktarı artıyor" dedi. Ekibi en çok şaşırtansa, bir erkeğin avını belli bir dişiyle paylaşması durumunda, erkeğin o dişiyle çiftleşme seferlerini ikiye katlaması olmuş. Bu durumda o erkek şempanzenin, dişiyi gebe bırakma olasılığını arttırıyor.
Et, içinde bulunan yüksek proteinden dolayı hayvanlar için önemli. Gomes'un verdiği bilgiye göre dişi şempanzeler çok sık avlanmadığı için, kendi kendilerine et bulmakta zorlanıyorlar.
Dr Gomes buldukları bilgilerin insan evrimiyle ilgili de ipuçları verebileceği kanısında. Gomes, çalışmanın iyi avlanma becerisi ve üreme süreci arasındaki bağın anlaşılması açısından faydalı olabileceğini söyledi. (bbc)