Disko topunun altında evde 'Funk Shui'

Disko topunun altında evde 'Funk Shui'
Disko topunun altında evde 'Funk Shui'
Bütün yıl boyunca dengeli, düzenli, uyumlu ve şık bir dekorasyon stilinin peşinde koşmuş olabiliriz. Ama önümüzdeki ay, biraz yoldan çıkma zamanı. Vitrinler kıpkırmızı parıltılarla dolarken, biz de evimize bir tutam 'funk shui' hediye edebiliriz
Haber: MELDA NARMANLI ÇİMEN / Arşivi

Funk Shui! İlk kez geçtiğimiz yıllarda ¬Fransız trend uzmanı Nelly Rodi’nin kreatif direktörü Vincent Gregorie tarafından ortaya atılan bu stil, Feng Shui konusunda obsesif olanlara karşı atağa geçmeye hazır bekliyor. Evleri yeni parti alanı olarak tanımlıyor ve içine bol bol parıltı, kontrast, renk, hacim ve geometri ilave ediyor. Disko topları, teatral dekorlar ve buluşma noktası olarak düzenlenen şölen gibi sofralar, evinizi ‘funk shui’ kıvamına getirecek ana unsurlar.

Hangi renkler?
Renk paleti 1: Gizem, lüks, karanlık, modernizm çağrışımlarıyla siyah. Tutku, aşk, kan, ateş ve tehlike çağrışımlarıyla kırmızı. Ama her zaman ya kıpkırmızı, ya simsiyah ya da bembeyaz!
Renk paleti 2: Neon ışıklarını hatırlatan parlak şeker renkleri. Gökkuşağının bütün renkleri, turuncu, sarı, yeşil, mavi, pembe ve mor, dore ve lamelerle kombine ediliyor. Kaleydoskop izler bırakan ışık oyunları da yapabilirsek süper.

Hangi formlar?
80’lerin estetiğini yakalamak için öncelikle geometrik formlara başvuruyoruz. Yuvarlaklar, spiraller, kavisler, baloncuklar, zigzaglar ve yıldız şekilleri göze çarpmalı. Çoğalan, tekrarlayan hacimler kullanmak önemli. Tasarımın kilometre taşlarından Memphis hareketinden ilham alan mobilyalar, 50’lerin çizgi filmleri ve 30’ların geometrik şekilleri bir araya gelerek adeta bugünü baştan yaratıyorlar. Bilgisayardaki piksel efektinin kumaşlara yansımış şekli ve mozaik desenler, tipografi ve rakamlar, ince ve kalın çizgiler, desen seçimlerimizde kullanmamız gereken anahtarlar. Gerçek ve derin hikayeler yazan ayna ve diğer yansıtıcı malzemelerin ikon oldukları bir stil varsa o da ‘funk shui’. Sadece duvara değil, mobilya ve aksesuar yüzeylerine de bulaşan bu parlaklık sayesinde bütün ev bir disko kıvamına geliyor. Güneş, ay, yıldız, kalp, bulut ve gezegen gibi piktogramlar, noktasal LED ışıklar, ve gerçeküstü fotoğraflar da, yaratacağımız atmosferi daha fantastik kılacaktır. Fermuar, zincir, zil, kristal, iğne, çivi, krom ve payet gibi detayları da ne kadar kullanabilirsek, parti havası o kadar güçlenir.
Aslında stil seçimlerimiz, kendimizi dünyaya sözcükler dışında bir araç kullanarak, nesnelerin, renklerin, desenlerin diliyle anlatma arzusu ile ilişkilidir. Biraz övgü ve hayranlık alırsa kendimizi daha iyi hissettiğimiz de kesin. Funk shui ile eve gelen misafirleri şaşırtıp eğlendirmek keyifli olabilir, deneyin.

BEĞENMEDİM
“Hayatın hızla değiştiği ve giderek birbirine benzediği günümüzde insanların en büyük ihtiyacı olan huzurlu, özgün ve keyifli yaşam alanları yaratmak” felsefesiyle kurulan Milano Mobilya, İtalyan Moooi ve Flos markalarının artık ikonlaşmış aydınlatmalarını esinlenmeden öte bir şekilde kopya ederek şaşırtıyor ve mobilya alanındaki üretim deneyimine gölge düşürüyor. Birebir taklitleri beğenmedim!

SEVDİM
Banyo alanında ve özellikle duvar kaplamalarında çok yaratıcı tasarımlar yapılıyor. Geçen senelerde Can Yalman ile bol ödüllü seriler hazırlayan Kale Grubu, Tamer Nakışçı tasarımı Cube&Dot ile dijitalleşme ve kişiselleşme olgularının altını çizen yepyeni bir ifade tarzı yaratıyor. 3 boyutlu yanılsamalarla monotonluğu kıracak
yerleştirmeler imkanı sunan bu seramik karolar, bireyin sunulmuş olanla sınırlı kalmadığı,
kendini özgürce ifade edebileceği bir enstrüman gibi…

BAYILDIM Fransız gelenekselliğinde kalacağına her sene şaşırtıcı yeniilkler yapan Roche Bobois, özellikle Contemporains teması için yaptığı tasarımlarla koleksiyonun isminin hakkını veriyor. Seçtiğim Rythme modüler L kanepe, Missoni kumaşlarını kullanarak yaptığı bir çalışma ve girdiği her mekanda çekim merkezi olacağı kesin. Beğendinizse, bu sene modacı Jean Paul Gaultier’e yaptırdıkları koleksiyona da göz atmanızı öneririm: www.roche-bobois.com


    ETİKETLER:

    Jean Paul