diskotek

Türkiye şartlarında dar bir dinleyici kesimine müzik yapıyorlar, dev imkânlarla da çalışmıyorlar.

Mor ve Ötesi
Gül Kendine
Ada

Türkiye şartlarında dar bir dinleyici kesimine müzik yapıyorlar, dev imkânlarla da çalışmıyorlar. Buna rağmen sessiz sakin devam edip orijinalliklerini korumayı başarıyorlar. Geçen aralık ayının başında piyasaya çıkan 'Gül Kendine' grubun üçüncü albümü. Diğerlerine göre daha oturmuş bir çizgiye sahip. Bu, sözlerde de açıkça belli oluyor. 'Daha Mutlu Olamam', 'Hayat' ve özellikle 'Hep Aynı' başarılı parçalar. Aslında Mor ve Ötesi'ne dair tek olumsuzluk elindeki sanatçıların hakkını vermekte eskiden beri pek başarılı olmayan Ada Müzik. Özlem Tekin, Teoman, Aylin Aslım gibi kafası karışık isimlerin temsil ettiği bir tarzın hakkını gayet güzel vermişler. Son dönemde çıkan en düzgün Türkçe albüm.
Koray Candemir
Sade Universal
Kargo'nun yakışıklı solisti Koray Candemir'in ilk solo albümü. Liseli rock grubu tarzından tam kurtulmaya başlamışlardı ki Koray'ı pop camiasının göbeğine attılar. Kargo'yu sevenler için söylüyorum, 'Sade', özellikle de son albümü hatırlayacak olursak çok uzak bir yerde duruyor. Ama biz onun karizmasına hastayız diyorsanız, aynen devam. Albüm klasik pop rock sound'unda parçalarla dolu. Dikkat çeken tek parça
'Seni Sevemesem'. Koray alaturka ezgileri müziğe fazlasıyla katarak daha geniş kitlelerin ilgisini çekmeyi hedefliyor anlaşılan. Ancak o tarzın piri yüzlerce isim arasında işi zor gibi. Çılgın hayranları için tatminkâr olabilir ama insan belli bir olgunluğa erişen, üstelik ünlenen ve albüm yapma kredisine sahip müzisyenlerden daha iyisini bekliyor.
Nev
Her Şeye Rağmen
Aura

Müzisyenler başarılı, kayıtlar pırıl pırıl, kemik gibi... Peki eksik olan ne? Bu sorunun yanıtını aslında en iyi Nevzat Doğansoy verir herhalde. Yani 'Nev'. 'Müzisyen, yorumcu, besteci, ozan ama her şeyden önce bir gönül adamı' olarak tanımlıyor kendini. Yine onun deyişiyle 'Yürek, yeni başlangıçlar, yaşamak, cesaret, mavilik, sadakat, özgürlük ve her şeyden önce umut' mesajları taşıyan bir albüme Türk toplumunun ihtiyacı olduğunu düşünüyor olsa gerek ki çalışıp didinip 'Her Şeye Rağmen'i kaydetmişler. Sonuç olarak bir seferde o kadar çok şeyi söylemek mümkün olmadığından hiçbir şey söyleyemiyor albüm; 'iyi niyet' dışında. Klasik Türk popunu görece zengin bir sound ile dinlemek isteyenlere bir şans verebilir.