diskotek

Belçikalı DJ ve prodüktör Dirk Swartenbroeckx kendine kısaca Buscemi diyor (Allah'tan).

Buscemi
Our Girl In Havana
Downsall Plastics

Belçikalı DJ ve prodüktör Dirk Swartenbroeckx kendine kısaca Buscemi diyor (Allah'tan). Ambient, breakbeat, trip hop, jungle, drum'n'bass tarzları üzerinden Latin ezgilerini de katarak harika bir albüm ortaya çıkarmış. Kolay dinlenen, kimi yerde patlatan (Nightlife At 3.33), kimi yerde hafifçe sallandıran (La Musica De Ayer Con El Sonido de Hoy) parçaların bir arada olduğu 13 parçalık özenli bir çalışma. Adı geçen tarzlara pek rağbet etmeyenler için de iyi bir başlangıç olabilir. Not; Buscemi pek yakında İstanbul'a geliyor, şubatın ikinci hafta sonuna iş koymayın. Bu arada evet, Buscemi isminin Steve Buscemi ile bir ilgisi var. Sıkı bir hayranıymışThe Tea Party
The Interzone Mantras
EMI

Nine Inch Nails'in olmamış hali, Bono'yu andıran vokaller ve Uzakdoğu-Batı kombinasyonu (tabla-gitar) size uyuyorsa, The Tea Party'nin beşinci albümü The Interzone Mantras'ı gönül rahatlığıyla dinleyebilirsiniz. Kanada sınırları içinde daha popüler olan ama sınır ötesine de (Avustralya, Almanya, vs.) geçen The Tea Party, son dönem trendlerinden 'Uzakdoğu ezgileri'ni müziğine katmamış olsa, eskilerde kalmış bir grup olarak nitelendirilebilir. Albümün en iyi parçalarından biri Angels. Soulbreaking, Lullaby, White Water Siren da öne çıkanlardan. Kayıtları sadece 20 gün süren albümün prodüktörlüğünü de, grubun vokalisti ve aynı zamanda gitaristi olan Jeff Martin üstlenmiş.


Buddha-bar III
By Ravin Musicrama
Buddha-bar'ı anlatmak haddimize mi düşmüş. Paris'te koskoca bir kulüp. Müzikleri o kadar meşhur oldu ki mekânın sahibi Claude Challe, bir compilation serisi başlattı. Mekân sahibi dediysek kendisi aynı zamanda da prodüktör oluyor, yani esnaf değiller sadece. Bu Uzakdoğu (aslında oryantal chill out mu desek) ruhlu zaman zaman çarpıcı, bazen de sıradan parçalardan oluşan serinin üçüncüsü karşımızda. Ancak bu defa Buddha-bar'ın resident DJ'i Ravin derlemiş. Kendisi 26 Ocak'ta (yani bu gece) RockHouse'da çalıyor. Deepak Ram, Adrian Enescu ve Zeb, hemen bir şey ifade etmese de duyunca şıp diye tanıyacağınız isimler. Öte yandan üstat Nacho Sotomayor da bir parçayla compilation'daki yerini almış. Son söz: Buddha-bar Batı elitleri tarafından, hayallerdeki Doğu'nun fon müziği olarak pek beğeniliyor ama aslında bize ne kadar yakın bilemiyoruz.