diskotek

Çiçeği burnunda İngiliz grup Starsailor'un başlangıç albümü.

Starsailor
Love is Here Chrysalis
Çiçeği burnunda İngiliz grup Starsailor'un başlangıç albümü. Britpop nedir diye soranlar türünün tipik örneği olan Love is Here'i dinleyerek bu soruya yanıt bulabilirler. Yanıt nedir diye sorarsanız elektro gitar, davul, bas ve ingilizlere özgü arıza genç vokallerinin bir karışımı diyelim kısaca. Ve tabii yine İngilizlere özgü, 'yağmurda evde kapalı kalmış çocuk' gözünden sözler. Starsailor, Van Morrison, Neil Young ve özellikle de Tim Buckley'den etkiler taşıyor. Grubun adı zaten Buckley'in 1970 albümü Starsailor'dan geliyor.
İngilizlerin dünyaya kazandırdığı gruplar ve kariyerleri belli. Starsailor'ın da geleceğin britpop sound'unda önemli bir etkisi olacağı kesin gibi.
Smash Rock
Modern Rock Series Vol. 1 Universal
96.2 Radyo Eksen ve Universal işbirliği ile hazırlanan 'Smash Rock' Lifehouse, Nine Inch Nails, Muse, Blink 182'dan, Tindersticks, The Cardigans ve hatta Portishead ve The Charlatans'a uzanan, aslında biraz da karışık bir çizgide pek çok parçayı bir araya getiriyor. Ancak sıkılmadan baştan sonra dinlenebilecek derli toplu bir albüm. Elinizin altında olmasını isteyeceğiniz
günümüzün farklı tarzlarından 16 parça burada bir arada. Grup seçimleri iyi de parça seçimlerine gelince The Cardigans'dan Favorite Game bu albüme sanki daha çok uyardı gibi geliyor. 80'lerde Galaxy serisi toplama plakları biriktirirdik.
Bu tarz arşiv merakı olanlara tavsiye edilir.
Playgroup
Playgroup Source
Playgroup, elektronik müzik dünyasının parlak simalarından Trevor Jackson'ın yeni projesinin adı. Bu müziğin meraklıları onu Underdog ismiyle prodüktör olarak Massive Attack ve U2'dan hatırlayacaklar. Kendi prodüksiyon firması Source'dan 2001'in sonunda çıkardığı Playgroup albümünden Number One'ın klibine müzik kanallarında rastlamış olmanız muhtemel. Hani şu Michael Jackson'dan George Michael ve Jamiroquai'ye kadar pek çok ismin dansını taklit eden mucize robotun oynadığı klip. Jackson mixing house, rap, funk, electropop ve postpunk gibi tarzlara çalan elektronik tarzıyla benzerleri içinde farklı bir albüm yapmayı başarmış. En azından U2 ve Massive Attack gibi referansları hatırına bile dinlemeye değer.