diskotek

Mark Doyle 80'li yılların sonuna denk gelmiş, 'freestyle' takılan bir DJ. Kendi şirketi Hed Kandi'nin şık ambalajlı...

Back to Love 3
By Mark Doyle
Hed Kandi

Mark Doyle 80'li yılların sonuna denk gelmiş, 'freestyle' takılan bir DJ. Kendi şirketi Hed Kandi'nin şık ambalajlı toplama/derleme albümleri belki de raflarda gözünüze çarpmıştır. Chill out, Nu Lounge ve Dance Floor kategorilerinde seri albümler yapan Mark Doyle, Back to Love serisinin üçüncü albümünde hem aşıklara hitap ediyor hem de bizi 80'lere götürüyor. Ama bir farkla. Bu defa Careless Whisper lezzetinden uzakta, 80'lerin house müziğine dalıyoruz. Kimler yok ki?.. Adeva, Ce Ce Peniston, Frankie Knuckles, Inner City, Soul II Soul, Shannon, Grandmaster Flash; davul zurna, sivrisinek meselesi yani... (Kamer Genç şu lafı bir türlü söyleyememişti ya...) Bu arada CD'nin üzerinde 'Dikkat! Lütfen yemeyin' yazıyor. Allah akıl fikir versin bu ecnebilere...
Kharma Beats
Bar De Lune
Geçen hafta Buddha Bar III'ü tanıttık, bu hafta da alternatifini sunalım. Kharma Beats, yine Fransızların başının altından çıkan iki CD'lik bir toplama albüm. Doğu ruhu ve ezgilerini Batı kulağına göre hazırlamışlar. Buddha Bar'ın taklidi gibi gelebilir ancak başarılı isimler albümü taklit kategorisinden çıkarıyor. Kruder & Dorfmeister, Buscemi (Bu gece Babylon'dalar, hatırlatalım), Craig Armstrong, Fila Brazilia, Brian Eno, Gotan Project bilinen isimler. Bilinmeyenleri keşfetmek size düşüyor. İlk CD Joy / Keyif, ikincisi Tranquility/Sükunet başlığını taşıyor. CD Player'a koyduktan sonra arkanıza yaslanıp şarkı değiştirmeyi uzunca bir süre unutacağınız, dinlemeye değer bir toplama.
Arabian Travels
Six Degrees Records
Batılı olmayan müzikleri Batılıların anlayacağı dile çeviren toplama albümler denizine bir damla daha. E, serinletemiyor tabii. Six Degrees firmasının Travel serisinin Arap temalı bu 10 parçalık albümü, nitelikli çalışmaları ve isimleri bir araya topluyor ancak parçaların tek tek iyi olması albüme başarı getirmiyor. Zira üst üste dinlendiğinde nefes aldırmadan darbukaya, kanuna, uda boğan bir yapısı var. Banco de Gaia ve Dzihan & Kamien, albümün çok başarılı işlere imza atmış iki ünlü ismi. Yeni isimler keşfetmek için iyi, sonuna kadar dinlemesi biraz zahmetli bir albüm. Diyeceksiniz ki ne yapalım elin darbukasını udunu, bizde alası var; o da doğru.