diskotek

Mark De Clive-Lowe hazır İstanbul'dayken ilk ve tek albümü 2000 tarihli Six Degrees'i tanıtmadan geçemezdik.

Mark De Clive-Lowe
Six Degrees
Emarcy/Universal

Mark De Clive-Lowe hazır İstanbul'dayken ilk ve tek albümü 2000 tarihli Six Degrees'i tanıtmadan geçemezdik. Gördüğünüz gibi geçemiyoruz. Mark De Clive-Lowe ismini nu jazz dinlemeyenler bilmeyebilir. Belki hatırlayanlar olabilir diye söylüyorum 2001'de piyasaya çıkan Cafe Del Mar Vol 8'de yer alan Day by Day isimli parçası, bu tarzı dinleyenler arasında, ev dinletilerinin vazgeçilmezi olmuştu. Herkesin 'Aa ben bunu biliyorum' deyip sahibini bilmediği bir parçaydı. Buradan dev bir hizmette bulunuyoruz. O parça Mark'ın (samimiyetten değil ismi uzun o yüzden Mark diyoruz kendisine kısaca) ait. Albümde benzer 11 parça daha mevcut. Bugge Wesseltoft kadar çarpıcı olmasa da sakin sakin sallanarak dinlenen bir albüm.
Yo-Yo Ma
Classic Yo-Yo
Sony

Hem pes hem tiz seslere uzanabilen, eşliksiz de en az piyano kadar doyurucu olabilen bir klasik müzik enstrümanı var mı? Var, çello. Yo-Yo Ma'yı zaten çağdaş çello üstatlarından biri olarak tanıyorsunuz. Bu defa karşımıza içinde tangodan çağdaş klasiklere uzanan bir repertuvar ile çıkıyor.
Açılış, tabii ki bir çello albümünde besmele niteliği taşıyan J.S. Bach'ın 1 No'lu Sol Major Suiti'nin prelüdü. Gerisi Dvorjak, Gershwin, Brahms, Faure, Rachmaninoff, Piazzola ile geliyor. Buradan Maurice Gendron'un Bach'ın The 6 Cello Suites'ini de önerelim. Ustanın göğsüne dayadığı çelloya nefesiyle ton verişini hissedebilirsiniz. Hayatta bundan gayri her şey fuzuli değil mi zaten?..
Freddy Fender
La Musica de Baldemar Huerta
EMI

Hani 50'lerin Hollywood filmlerinde ana karakterler şu ya da bu şekilde Latin diyarlarına vardığında çalmaya başlayan havalar vardır ya. En güzelleri bu albümde bir arada desek abartmış olmayız herhalde. Gerek yorum gerekse vokal açısından arşivinde bu tarz bir albüm bulundurmak isteyenler için kayda değer bir çalışma. Üstelik bir de ödülü var. La Musica de Baldemar Huerta, 2002 yılı en iyi latin pop albümü dalında Grammy kazanmış bir çalışma. Baldemar Huerta adıyla da bilinen Freddy Fender, Latin kökenli yıldızlar arasında önemli bir yere sahip. İlerlemiş yaşına rağmen (1937 Texas doğumlu) hala zirvede olan Fender, çocukluğunun geçtiği San Benito'da duyduğu şarkıları yorumlamış. Adios Muchachos'u bir de ondan dinleyin.