diskotek

90'lı yılları (92'den bu yana kendi albümleri dışında) kadın R&B sanatçılarının prodüktörlüğünü yaparak geçiren (Mary J. Blidge, Toni Braxton, Aaliyah)...

R Kelly / Jay - Z
The Best of Both Worlds
Roc - A - Fella / Def Jam / Jive Records

90'lı yılları (92'den bu yana kendi albümleri dışında) kadın R&B sanatçılarının prodüktörlüğünü yaparak geçiren (Mary J. Blidge, Toni Braxton, Aaliyah) R Kelly, Kuzey Amerika rap soyağacında önemli bir yere sahip. Brooklyn doğumlu, sokakların çocuğu Jay - Z (eski mahalle lakabıyla Jazzy) de süslü püslü, ışıltılı Gangsta olayının merkezinde duran dört beş isimden biri bugün. Albüm yırtıcı rapcore'dan kuş tüyü R&B vokalli seksi baladlara kadar geniş bir yelpazede 13 parça barındırıyor. Tek sorun şu; iki dev isim aynı stüdyoyu bile paylaşmadan kayıtları bitirip işi biraz aceleye getirmiş, sanki hafif ayıp etmişler.
Joe Cocker
Respect Yourself
Parlophone

Joe Cocker henüz bir cover kralı olmamıştır. 60'larda Vance Arnold ismiyle çalışan ama 'başaramayan' bir pop şarkıcısıyken pub'larda rock söylemeye başlar ve talihi döner vs... (Valla ben orada değildim, görmedim ama merak edenler Vance Arnold and the Avenge, 1963 albümünü dinlesin). John Robert Cocker 2002 albümü Respect Yourself, yine bir cover aracılığıyla öne çıkıyor. INXS'ın Never Tear Us Apart'ı Cocker'ın yorumuyla daha hırıltılı ama daha hafif olmuş sanki. "Michael Hutchence sevenler tepkiyle yaklaşabilir ama şarkıyı bilmeyenler
hemen bu versiyona alışacak ve eskisini unutacaklar, tıpkı Ray Charles'ın Unchain My Heart'ı gibi," desek iyi bir şey mi söylemiş oluyoruz?
Hossam Ramzy
Sabla Tolo
Yeni Dünya

Mısırlı darbuka ustası Hossam Ramzy, belli bir camianın yakından tanıdığı bir isim. CV'sinde kimlerin ismi yok ki; Peter Gabriel, Marc Almond, Rachid Taha, Robert Plant, Rolling Stones, Ash, Faudel, Paul Young, Boy George... Türkiye'de Tarkan ve Çelik ile çalışmış. Anlaşılan pek de seçici davranmamış, kim olsa takılmış. Kahire'de doğan, 3 yaşında tabla çalmaya başlayan, yetişkin olduktan sonra Londra'ya yerleşen ve edindiği altın bilezikle tüm dünya müzisyenleri tarafından takdir gören Ramzy'nin 12'nci albümü 2000 yılında yayımlanan Sabla Tolo, Yeni Dünya etiketiyle Türkiye'ye geldi. Meraklısı kaçırmasın.