diskotek

90'ların başından bu yana İstanbul rock camiasının yetenekli ve çalışkan bir isim olarak tanıdığı gitarist...

Bu ismi aklınıza kazıyın
90'ların başından bu yana İstanbul rock camiasının yetenekli ve çalışkan bir isim olarak tanıdığı gitarist, besteci, aranjör ve prodüktör Serdar Öztop, Sükut isimli albümünde yorum gücünü ve teknik ustalığını kanıtlıyor.
"Pek çok ünlü ismin albümlerinin prodüktörü; Teoman, Haluk Levent ve Bulutsuzluk Özlemi'nin gitaristi," diye tanıtmak mümkün Serdar Öztop'u ama çok sıradan olacak şimdi. En iyisi kendisinin anlam ve ehemmiyetini başka türlü izah etmeye çalışalım. 90'ların başında İstanbul'da olup rock dinleyen ya da bir grupta gitar, bas, klavye vs. çalan herkes Serdar Öztop ismini bilirdi (hâlâ unutmamışlardır herhalde). Boğaziçi Üniversitesi'nin müzik ortamında yetişmiş bir gitaristtir Serdar. O dönemde Blue Line ile Müzik Kulübü konserlerinde hepimizin ön sıralardan dinlediği harika performanslar yaparlardı. Bir yandan Whitesnake, Toto çizgisinde bir gitar tonu ve karakteri diğer yandan fusion ve pop caza da açık bir kapı. Dönemin en gözde cover grubu Indians'da da (solist Teoman, gitarist Serdar olayı) onun imzası var. Sonra ne mi oldu? 90'ların ortalarında Serdar Öztop stüdyoya kapandı. Kayıt teknolojisiyle ilgili ne varsa yalayıp yuttu. Evini stüdyoya dönüştürdü. Kendi rock çizgisine uygun albümler üzerinde çalışmaya başladı. Türkiye için o dönemde çok yeni olan Türkçe rock sound'unun oluşmasında önemli bir yer edindi. Haluk Levent ile albümler kaydetti, gitaristliğini yaptı. Sonraları Murat Evgin, Kutsal gibi isimlerle yine rock albümleri yaptı.
Şimdi Bulutsuzluk Özlemi ile çalan Serdar, baştan sona kendisinin kaydettiği bir albümü geçenlerde piyasaya çıkardı: Sükut. Stüdyoya kapandığı dönemde gitar çalışmayı ihmal etmediği anlaşılan Serdar'ın albümü bir yanıyla Satriani'ye, diğer yanıyla Malmsteen'e (Azraille Dans, Rising Force'daki
Evil Eye'a korkunç benziyor. Yngwie J. Malmsteen Feat. S. Öztop gibi bir durum yani) göndermeler yapan ama Whitesnake'in temsil ettiği sound anlayışını neredeyse tüm parçalarda koruyan bir albüm. Albümün isim parçası Sükut da yine oryantal bir yanı olmakla birlikte Malmsteen'in Icarus Dream Suite'ini andırıyor akustik gitar ataklarına bakınca. Albümün tek groovy parçası Bir Akşam Esintisi, pop caz tarzında elektrogitarlarla örülmüş.
Rock dinleyenler, gitarı sevenler bu albümde aradıklarını bulacak.
Sükut, Öztop Müzik / Yonca