diskotek

Son bir-iki yıldır müzik dağarcığımızın baş köşesine yerleşen lounge ve chill out'un jazzy versiyonu.

Saint-Germain-des-Pres Café
The Finest Electro jazz Compilation
Wagram

Son bir-iki yıldır müzik dağarcığımızın baş köşesine yerleşen lounge ve chill out'un jazzy versiyonu. Yani 'caz efektleriyle renklendirilmiş light bir compilation' desek hiç yanlış olmayacak. Serinin ilk albümüyle aynı çizgiyi taşıyan ancak biraz daha yaratıcı bir seçki içeren Volume II Herbie Hancock, Beady Belle, Mo Horizons, Mark De Clive Lowe ve ilk albümde de bir parçayla yer alan Bugge Wesseltoft gibi isimleri bir araya getiriyor. Favorim Inner City'nin Good Life'ı (bu defa da Kaori versiyonuyla karşımızda). Akşam saatlerinde masada kahve (pardon café), elde sigara, kısık gözlerle fonda Fransızca konuşmalar eşliğinde dalgın dalgın Saint-Germain trafiğini izlerken dinlenmesi gerekiyor. Aynı ortamı nerede buluyorsanız artık...
Wyclef Jean
Masquerade
Columbia

Birlikte sayalım: Eric Benet, Cypress Hill, Destiny's Child, Gloria Estefan, Michael Jackson, Whitney Houston, Mick Jagger, Ziggy Marley, Queen, Simply Red, Mya, Santana, South Park... Bunlar tanıdık bildik isimlerden bazıları. Bir de tabii Fugees var tüm dünyada 10 milyondan fazla satan. Hepsi Wyclef Jean abimizin ya bizzat giriştiği, ya prodüktör, rap solisti, gitarist olarak çalıştığı ya da remiks albümlerini hazırladığı isimler. En son Wish You Were Here'i (evet Pink Floyd'un) rap yapmış, kimilerince lanetlenmiş, kimilerinin ise takdirini toplamıştı. Wyclef, Masquerade'de de yapacağını yapmış ve Bob Dylan'ın cover'lanmaktan yüzü aşınan Knockin On Heaven's Door'unu akustik gitarıyla elden geçirmiş, iyi de olmuş. Ecleftic gibi çarpmıyor ama dinleye dinleye güzelleşiyor.
Korn
Untouchables
Epic / Sony

14 adet balyoz etkisinde şarkı. Untouchables sosyal konulara eğilen, konuların derinliği ve kasvetiyle doğru orantılı kâh metal kâh funk olan bir albüm. 1994 tarihli ilk albümleri Korn'la yakaladıkları başarıyı 1999 yılındaki Issues ile zirveye tırmandıran Los Angeles'lı Korn'un özellikle One More Time, Hating, Alone I Break'deki performansı üst düzeyde. Albümün ilk single'ı Here to Stay'in klibi Hughes biraderler tarafından Los Angeles'ta çekilmiş. Üç yıllık bir aradan sonra yeni albümlerini hem de zor bir promosyon mevsimi sayılan yazın yayımlayan cesur Korn bu sefer daha melodik ama eski çizgisinden uzaklaşmış da sayılmaz. Heavy metal dinleyicisini memnun edecek her türlü özelliğe sahip bir albüm olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliyoruz. Özellikle Embrace belli ki bu kış çok dinlenecek.