diskotek

İlla bir özelliği trüğü olacak ya, tarihin ilk animasyon hip hop grubu olma özelliğine sahipmiş Gorillaz. Hem de tarihin.

Spacemonkeyz versus Gorillaz
Laika Come Home
EMI

İlla bir özelliği trüğü olacak ya, tarihin ilk animasyon hip hop grubu olma özelliğine sahipmiş Gorillaz. Hem de tarihin. Her neyse bu işin elebaşı olan Damon Albarn'dan bu köşede en son Mali Music albümünü tanıtırken söz etmiştik. Baba bir albüm yaptığını söylemiştik. İsabet olmuş. Gorillaz'ın kısa süre önce yayımlanan remiks albümü G-Sides'ın ardından çıkardığı ikinci stüdyo albümü Laika Come Home ilkini kat be kat aşmış. Yalnız ilk albümü beğenenler bu yeni albümde afallayabilir, zira tarzı korumakla birlike (Clint Eastwood'un farklı bir düzenlemesi de var) daha derinlere yolculuk ediyor çizgi kahramanlar. Uzay reggea'sinin (tabii öyle bir şey varsa) en güzel 12 örneğini bulabilirsiniz o derinliklerde. Dinleyin konuşalım. Ayrıca oyuncak gibi bir albüm tasarımı, içinde kitapçığı ve bir de posteri var. Makul.
Doves
The Last Broadcast
EMI

Dikkat sadece haftanın ayın değil yılın en başarılı albümlerinden biri. Pink Floyd duyarlılığındaki sözler, rock gitarlar ve sert davul tonlarıyla bezeli, revize edilmiş bir brit rock sound'u... Albümde kimi zaman enstrümental intro bölümler kimi zaman yedi küsür dakikalık, inişli çıkışlı parçalarla büyülü bir atmosfer yaratmışlar. Jez ve Andy Williams isimli ikiz kardeşler ve Jimi Goodwin'den oluşan Doves, Manchester'lı bir grup ve heyecan verici bir ikinci albüme sahip oldukları açık. There Goes the Fear, N.Y., M62 Song (son zamanların en melankolik ve inanılmaz ve retro ve acayip ve ürpertici şarkısı), Satellites'ı dinlemek ve etkilenmemek imkansız. İlk albümü gözden kaçıranlar The Last Broadcast'ı fırsat bilmeli.