diskotek

Her biri çift CD'den oluşan Cafe Ibiza serisinin, adı üstünde altıncısı ile karşı karşıyayız.

Cafe Ibiza Vol.6
Globe HH

Her biri çift CD'den oluşan Cafe Ibiza serisinin, adı üstünde altıncısı ile karşı karşıyayız. Cafe Ibiza denince Cafe Del Mar ve Ibiza kelimelerini birleştirmişsin ortaya yeni, duruma son derece hâkim ama orijinal olmadığı kesin olan bir şey çıkıyor. Bir zamanlar yaratıcı Türk insanının 'Abidas' markasını yaratması gibi, Alman Globe şirketi de chill out filan dendi mi akla gelen iki kelimeyi alıp kendine göre bir marka yaratmış, altıncısını da gururla sunuyor. Bu benzetmeyi okuyup da albümü kötü sananlar olabilir. Ama değil.
Alex Gopher, Bebel Gilberto, Dusty Springfield, Talvin Singh (kambersiz düğün olmaz zaten), hatta ve hatta Cool & The Gang ve 30 Ağustos'ta Solar Beach'e gelen Iio ilk bakışta tanıdık isimlerden.Fresh From the Deep
Stereo Sushi HHH

'Deep house lafını duydunuz mu daha önce? Hah tamam, işte budur. İki CD
boyunca deep house...' Bu tanıtım kutusu 500-800 vuruş arasında doluyor.
O yüzden bu kadar kısa yazamıyoruz. Şaka bir yana, Hed Kandi diye bir İngiliz firma vardır. Elektronik müziğin çeşitli dönemlerine ait toplama albümler yaparlar. Birbirinden güzel çizimlerin bulunduğu CD kapakları tasarlarlar. İşin başındaki şahıs ise 80'lerden eski bir DJ, Mark Doyle'dur. Stereo Sushi, Hed Kandi'nin kardeş şirketi ve yukarıda gördüğünüz şeker kıvamındaki albüm de yine Doyle'un bir toplaması. Orta hızda, basların yoğun olduğu, adı üzerinde dipten gelen, dinlendiğinde hafif hafif sallandıran 21 parça söz konusu. Albümün her yanında dinle ve gerçek mutluluğu bul filan gibi veciz cümleler var. Durumu umutsuz olanlar denemekle bir şey kaybetmez. Bence fazla umutlanmayın.


Albert Collins
Efes Pilsen Blues Classics
Rh Pozitif Müzik Yapım HHH

Şimdiki Beyoğlu, 90'ların başında sadece bir - iki mekanda yaşanabiliyordu. Önce Hayal Kahvesi, sonra Engin Yörükoğlu'nun Jazz Stop'ı. Pavyon ruhsatı olduğundan sabaha kadar açık olma hakkı olan tek
yerdi ve şu an Beyoğlu'ndaki 70 çeşit bara giden herkes o dönemde her gece illa ki oradaydı. Sonra Kemancı açıldı vesaire. O dönemlerde cover grupları ağırlıklı olarak blues çalar, dinleyenler kendinden geçerdi filan. Şimdi neden anlatıyorum bütün bunları? Eric Clapton'dan David Bowie'ye kadar pek çok babaya eşlik eden Texas'lı Albert Collins üstadın gördüğünüz albümü, Efes Pilsen Blues Classics serisinin ilki olarak karşınızda. Dinleyince Texas'ı, New Orleans'ı hatırlayacak halimiz yok tabii, biz de Beyoğlu'nu hatırladık bu vesileyle.

HHHHH Benzersiz HHHH Çok iyi HHH Türü sevene HH Sıradan
H Neden müzik?